Kuvvet Antrenmanı (Strength Training) nedir ve ne işe yarar ?

Kuvvet antrenmanı yapmanın amacını kısaca üç kelime ile tarif etmek mümkün; Daha güçlü , az yağlı ve sağlıklı. İyi bir kuvvet antrenmanı programı ile, başarı hızla gelecektir.

Kuvvet antrenmanı, fitness programının önemli bir bileşenidir.

Egzersiz yapmaktaki temel amacınız; sağlıklı yaşam, vücut geliştirme, zayıflama-yağ yakma veya spor kondisyon; her ne ise “kuvvet antrenmanları” hepsi için aynı önemi taşır ve genel fitness programınız (rutininiz) içerisinde yer almalıdır.
İster ünlü bir sporcu, isterse herhangi biri olun “kuvvet antrenmanları” genel sağlık ve fitness programı için önemli bir bileşenidir.
Her yıl, kas kütlemizin bir bölümün kaybederiz. Bu doğal bir oluşumdur. Bunu sonucu olarak, metabolizmamız giderek yavaşlar ve bunun sonucu yağ oluşumu hızlanır. İşte kas kaybınızı önlemek ve kas kütlenizi arttırmada size, kuvvet antrenmanları yardımcı olacaktır.
Bunun yanında diğer kazanımları da sıralarsak :

Güçlü kemik yapısı oluşturun:

Bu çalışmalar kemiklere basınç uygulayarak, kemik yoğunluğunu arttırıp, oestropoz riskini azaltacaktır.

Kilonuzun kontrol altında tutun :

Kuvvet antrenmanı ile kas kütlenizi arttırarak, metabolizmanızı hızlandıracaksınız ve vücudunuz gün içinde daha hızla yağ yakmaya başlayacaktır. Yükselen kas tonu sayesinde, kilonuzu kolaylıkla kontrol altında tutabileceksiniz.

Ağırlık Antrenmanları
Ağırlık Antrenmanları

 Kronik rahatsızlıkları azaltın :

Kuvvet antrenmanı ile, sırt ağrısı, artrit, obezite, kalp hastalıkları, diyabet gibi bir çok kronik hastalıkların belirtileri, semptomları azalacak ve bu tür rahatsızlıklara yakalanma riskiniz düşecektir.

Dayanıklılığınızı arttırın :

Daha güçlü olacağınız için, kaslarınız daha az yorulacak, dayanıklılığınızı artacaktır. Ayrıca kuvvet antrenmanı, yaşlanmayı balans edecektir

Dikkat eksikliğine engel olun :

Birçok araştırma düzenli olarak yapılan antrenmanların, yaşlı ve erişkin kişilerde, odaklanma problemlerine yardımcı olduğunu göstermektedir.