Yeni başlayacaklar için; hangi sıklıkta ve hangi mesafede yürümeliyim ?

Portrait of fitness young woman with cell phone outdoors in the city

Yürüyüş fitness’a başlamak için hemen herkes için mükemmel bir yoldur. Çünkü maliyeti oldukça düşüktür ve hemen her yerde yapılabilir. Peki madem karar verdik, iyi bir yürüyüş programı uygulamaya başlamak için neler yapmalı veya neler yapılmamalıdır.

İyi bir yürüyüş programı için, hıza ve mesafeye takılmayın

İster sağlıklı yaşam, ister zayıflamak için yürüyüş programı uygulayacak olun, eğer yürüyüşte yeni iseniz, ne kadar uzağa gittiğinizin ve ne hızla yürüdüğünüzün önemi yoktur. Bunun yerine kendinizi yürüyüş için zaman ayırmaya ve bunu günlük rutinlerinizden biri haline getirmeye odaklayın. Öncelikli olarak 5-10 dakika ile başlayın ve hızının sizin için “rahat” bir tempoda olsun. Deneyim kazandıkça, yürüyüş programı nızda,  daha uzun mesafeleri ve hızlı tempoları test edebilirsiniz.

Yürüyüş esnasında kendinizi zorlamayın

Yürüşe çıktığınızda önce yavaş bir tempo ile  ısınmayı ve uzun mesafelere yine yavaş tempolarla geçiş yapmayı unutmayın.

 Yürüyüş için doğru ayakkabı kullanın

İyi bir yürüyüş ayakkabısı kullanmak, katettiğiniz mesafeyi size unutturacak, rahat ve konforlu bir yürüyüş sağlayacaktır.

Uzun ve detaylı bir yürüyüş programı edinmek için vakit kaybetmeyin

 Programınız güncel programınız elverdiğince küçük bölümlere ayırabilirsiniz. İlla bir saatlik sürekli bir programı uygulamak için ısrar etmeyin. Herhangi bir düzenli yürüyüş programı veya kardiyo programına oluşturmak için sadece aşağıda açıklanan üç temel kural esas alınmalıdır;

Antrenman rutini; haftada kaç gün ve hangi sıklıkta yürüyeceksiniz ?

Başlangıçta en az hafta üç yürüyüş gününüz olmalı, deneyim ve alışkanlık kazandıkça yavaş yavaş haftada 5 veya 6 güne kadar çıkmalısınız. Yürüyüş diğer fitness programları kadar etkin ve yorucu olmadığından, çoğu insan tarafından hemen her gün yapılabilecek bir egzersizdir. Yine de haftanın bir veya iki gününde dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz.

doğru tempoda yürüyüş

Antrenman şiddeti: Nasıl yürümeliyim ? hızlı, yavaş, daha hızlı?

Yavaş yürüyebilirsiniz, yavaş yürüyüş de  sağlık için yararlıdır. Ancak bu egzersizin amacı;  yağ yakmak,  kalp ve akciğerlerin solunum kapasitesini arttırmak gibi ek yararlar içerdiğine göre, en efektif sonucu yakalayabilmek için,  kişiden kişiye değişen”Egzersiz Faydalı Nabız Aralığının” hesaplanarak, yaptığınız yürüyüşü esnasında nabzınızın bu aralığın alt ve üst eşikleri arasında olmasına özen göstermelisiniz.  Buradan durumunuza uygun aralığı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Antrenman süresi: İdeal çalışma süresi ne olmalı ?

Her bir çalışma günü için en az 20 dk. kabul edilmektedir. Bu süre 60 dakikaya kadar uzatılabilir. Unutmayın; 20 dakikadan sonra yağ yakımının başlıyor olduğuna dair teoriyi aklında tutmak, yürüyüş sürenizi uzatmada sizi motivasyon katkısında bulunabilir. Yine tekrar edelim 60 dakikanın tamamını tek seferde yamak zorunda değilsiniz.