Sıkı bir antrenman sonrası sadece kalori yaktığımızı söyleyemeyiz. Vücudunuz bu zorlanmaya karşı bir tepki oluşturmaktadır. Bir sonraki antrenmana kadar kendinizi hazır hissedebilmeniz için bu iki antrenman arasında yapmanız gerekenlere önemli;

Rehidrasyon

Egzersiz sırasında ve sonrasında yeterince içmemek, sonrası yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısına neden olabilir, bu sebeple, çalışma sonrası özel bir su molası sizi kötü bir gün yaşamaktan kurtaracaktır. Özellikle egzersiz esnasında, spor içeceği veya hindistan cevizi suyu daha iyi olabilir. Bu içecekler egzersizler esnasında kaybettiğiniz sodyum ve potasyum elektrolitlerinin yenilenmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu tür içecekler susama mekanizmasını tetikleyerek sıvı alımını teşvik ederler. Sonuç olarak neyi seçerseniz seçin, çalışma sonrası en kısa sürede vücudunuzdaki kayıp su depolarının yenilendiğine emin olun.

Stretching (esnetme egzersizleri)

 Antrenmanınızın sonuna, ekstra bir kaç dakika ayırarak, esnetme egzersizleri eklemeyi asla unutmayın. Bu ek egzersizler vücudunuzun çok ihtiyaç duyduğu esnekliği arttırmak ve ertesi gün yaşayacağınız kas ağrıları hafifletmeyi sağlayacaktır. O günkü antrenmanınızın içeriğinde ne tür egzersiz yapıyor olmanız önemli değil. Esnetme egzersizini boş geçmeyelim.

rehidrasyonu önlemek
egzersiz sırasında su içmeyi ihmal etmeyin

Antrenman sonrası, küçük bir ara öğün

Yalnızca açlık yatıştırma amaçlı bir atıştırma, antrenman sonrası için bir tık daha avantaj sağlayacaktır. Bu size yaptığınız egzersizlerden azami fayda elde etmenize yardımcı olur. Ara öğün, içeriğinde protein ve karbonhidrat barındırmalıdır. Protein, egzersiz sonrası, yıkım yaşayan kasların yenilenmesini kolaylaştırarak, yine ertesi gün yaşanan kas ağrılarını azaltmada yardımcı olacaktır. Karbonhidrat ise kasların kaybettiği enerjiyi yeniden dolduruyor olacaktır. Abartmayın, bu atıştırma 150 kalorilik bir protein/karbonhidrat kombinasyonu yeterli olacaktır.

Çalışmanızı heba etmeyin

Günün geri kalanında dinlendiğinizden ve vücudunuzun yenilendiğinden emin olun. Gün boyu yaptığınız seçimlerde, hep daha sağlıklı olanları tercih edin. Fırsat bulduğunzda tamamlayıcı egzersizler yapmaya çalışın. Sabah yaktığınız kalorileri bahane ederek öğle yemeğinde baklava börek yemeyin.  Taze ve sağlıklı gıdaları tüketmeye odaklanın, yüksek kalorili tatlılar yerine kendinizi bunlardan biri ile ödüllendirin.