Spor Salonu Seçiminde Önemli Noktalar

Doğruyu söylemek gerekirse, günümüzde birbirinden farklı birçok spor salonu var ve bunların aralarındaki farkta birbirlerinden çok az. işte sizlere bir spor salonu seçerken yardım edecek birkaç ipucu.

örneğin sadece bayanların üye olabildiği salonlardan tutun, müsabık sporcular yetiştiren salonlar vb. seçenekleriniz mevcut.

Bunların içinde kendinizi rahat hissedebileceğiniz birini bulmak bu işin anahtar noktası. Eğer spor yaparken kendinizi huzurlu ve rahat hissedemeyeceğiniz bir salona üye olursanız, belki de bu rahatsız durumdan dolayı salonu bırakabilirsiniz. Dolayısıyla kendinizi evinizdeki kadar rahat hissedebileceğiniz bir salonu seçmeye çalışmak önem arz etmekte.

Bir spor salonunun hangisinin size uyum sağlayacağının seçiminde birçok seçeneği düşünmeniz gerekir. Mesela, salona gitmek için amacınız nedir gibi.

Bir spor salonundan beklentinizi düşünün. Ağır yüklerin altına girip vücut geliştirmek mi istiyorsunuz? Aerobik egzersizlerinin olduğu seanslara mı katılmak istiyorsunuz? Veya tüm bunların olduğu bir salon mu?

Gördüğünüz gibi bir spor salonu seçimi yaparken birçok seçeneğiniz bulunmakta. Gelin size uygun salonu bulmanıza yardımcı olabilecek birkaç temel noktaya göz atalım.

Spor salonu seçerken kendinize şu soruları sormalısınız

 • Salonda geçireceğiniz vakit ne kadar?
 • Salonun en yoğun zamanı hangisi?
 • üyelik ücreti ne kadar? ödeme konusunda çeşitliliğe sahip mi?
 • üyelik iptali söz konusu ise bunun için yapılması gerekenler nelerdir?
 • ücretler aylık mı yoksa peşin mi alınıyor?
 • Salondaki personelin sertifikaları var mı?
 • Salon ekipman olarak yeteri kadar donatılmış mı ve acil durumlar için personelin eğitimi var mı?
 • Ekipmanların yaşı nedir, doğru ve sağlıklı çalışıyorlar mı?
 • Bu ekipmanlar ne sıklıkta yenileniyor veya bakımları yapılıyor?
 • En çok hangi ekipman kullanılıyor?
 • Katılmayı isteyebileceğiniz derslerin olduğu stüdyolar yeteri kadar geniş mi?
 • üyelik ücretine tüm aktiviteler dahil mi veya herhangi ilave bir ücrete tabii mi?
 • Spor salonunun çocuk bakım hizmeti mevcut mu? Bu hizmet ücretli mi yoksa üyelik ücretine dahil mi?
 • üyelik başlangıcında efor ve sağlık testi yapılıyor mu, üyelik ücretine dahil mi, ücretli ise ne kadar?

Spor salonu seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Konum

Spor salonu sizin için ulaşımı kolay bir bölgede mi? Yolda vaktinizi harcayacak kadar size uzak bir yerde olan salona üye olmak istemeyebilirsiniz. Eğer gidip gelmekte vaktinizi alan, çok uzakta bir salon seçerseniz spora devam etmekte zorlanacak veya sonunda yılarak bırakmayı düşüneceksiniz.

Ofisinize, çalıştığınız yere yakın bir yer seçmeyi düşünün, böylelikle mesai bitiminden önce, sonra veya akşam yemeği zamanında spor yapabilesiniz. öncelikle, evinize yakın salonlara göz gezdirmeyi düşünün. Bu, istediğiniz zaman spora gitmenize yardımcı olurken, zamanınızın kısıtlı olduğu dönemlerde; biraz kardiyo seansı ya da kısa tutacağınız antrenmanınızda endişe duymanıza neden olmayacaktır.

çalışma saatleri

üye olacağınız spor salonu nda herhangi bir programa katılabilecek misiniz? imkanlarını tam olarak kullanabileceğiniz, bundan dolayı iyi bir antrenman yapabileceğiniz ve paranızın boşa gitmeyeceği bir salona para ödeyecekseniz, salonun hizmet vereceği saatlerin sizin antrenman saatleri içinde olduğundan emin olun. örneğin hafta sonu veya bayram tatillerinde spor yapmayı seçebilirsiniz.

ülkemizde uygulamada olmasa da en iyi seçim 24 saat açık olan salonlardan olacaktır. Böylelikle ne zaman olursa olsun, egzersiz yapmaya gidebilirsiniz.

Maliyet

Bu konu, gerçekten de listenizin en üstünde olmayı hak eden bir maddedir. Spor salonu üyeliğiniz size ne kadar mal olacak ve ödediğiniz paranın karşılığını alabilecek misiniz? Mağaraya benzeyen eski ve aşınmış bir salonun yerine, ihtiyacını hissettiğiniz tüm ekipmanları çalışır, temiz ve bakımlı şekilde barındıran bir salonun üyeliğine, yeri geldiğinde bütçeyi sarsmayacak birkaç kuruş fazla ödemeyi bile düşünebilirsiniz.

Ayrıca üyelik anlaşmanız için seçenekleri değerlendirirken spor salonlarının kampanyalarını da dikkate almanız faydalı olacaktır. Zira bazı salonlar yılın belli dönemlerinde cazip kampanyalar sunabiliyorlar.

Salona ödediğiniz fiyatın karşılığında tam olarak ne istediğinizden emin olun. Daha pahalı, daha şık salonun sizin egzersiz hedeflerinize uygun olmayabileceğini unutmayın. Bu sayede hedeflerinizin dışında kalan hizmetler ve/veya ekipmanlar için fazladan ödeme yapmamış olursunuz.

Uzun kontratlar konusunda dikkatli olun. Sonradan kullanmayacağınız, kullanmaktan vazgeçebileceğiniz hizmet/ekipman veya herhangi başka nedenlerden ötürü devam edemeyeceğiniz spor salonu için uzun vadede para ödemeye mahkum olmak son derece sıkıcı bir durum olabilir. Seçiminizi yaparken bu konuyu da satış elemanları ile konuşmanızda büyük fayda var.

Temizlik

Seçim yapacağınız spor salonu ne kadar temiz? Kullanacağınız ekipmanları düzenli olarak temizleyen bir personel var mı? üyelerin ekipmanları kullandıktan sonra, temizlemeleri sağlanıyor mu? Yerlerde çöp var mı? Soyunma odaları karışık ve düzensiz mi? Bunların tümü, üyelik seçiminizde göz önünde bulundurmanız gereken şeylerdir.

Spor salonunu gerekirse birkaç defa ziyaret etmek mantıklı bir davranış olacaktır. çoğu insan için kirli bir salon itici olacaktır. Kendi tesislerine özen göstermeyen bir salondan size özen göstermelerini bekleyemeyiz değil mi?

üyeliklere özel imkanlar ve özellikler

Salona üye olduğunuzda tüm imkanları kullanabiliyor musunuz, yoksa bir ücrete mi tabii? Varsa solaryum ve havuzu ücretsiz kullanabiliyor musunuz, ekstra bir ücret var mı? örneğin masaj terapistleri var mı? Egzersiz yaparken çocuğunuza bakabilecek imkanları var mı? Veya bir meyve suyu, biraz atıştırmalık bir şeyler alabileceğiniz yerleri var mı?

Bunlar için ne kadar ödeyeceksiniz? Ekstra özelliklerin ne olduğunu ve fazladan ödeyebileceklerinizi bilmeniz gerekir. Daha önceden herhangi bir spor salonuna üyeliğiniz var ise, başka bir salona geçiş için herhangi bir avantajının olup olmadığını bilmeniz gerekir. üyeliğinizle birlikte tam olarak hangi hakların geldiğini, üyelik formunu imzalamadan önce bildiğinizden emin olun.

Ekipmanlar

Kullanacağınız ekipmanın, iyi çalışır ve sağlıklı olması, kullanımında herhangi bir sorun yaşamamamız gerekir. Spor salonunun ekipmanlarına ve serbest ağırlıklarına bir göz gezdirin. Kullanmaya meylettiğiniz herhangi bir ekipman olup olmadığından emin olun.

Mesela serbest ağırlıklarda dumbbell ların kırık olmadığından, eksik olmadıklarından, çift olduklarından ve yeterli sayıda olduklarına dikkat edin. Barbell ları sıkıştıracağınız kilitlerin rahat ve güvenli kullanımını denetleyin.

Spor salonu, iyi bir personele ve ekipmana sahipse; bu gibi olası sorunlarla nasıl baş edebileceklerinden emin olacaklardır. Salonu gezdiğiniz sırada, küçük bir mülakatla bunu onlardan öğrenmeye çalışın; yoksa sağlıksız ekipmanlarla ve donanımsız personelle çalışmak, sağlığınızı tehlikeye sokmaktan öteye gidemeyecektir.

üye profili

Spor salonunda ne tür insanlar çalışıyor? Birçok erkek mi görüyorsunuz yoksa sadece bayan mı? Yoksa ikisi arasında belirgin bir dağılım var mı? Tercihinize ve hedefinize göre, salonda gördüğünüz insanlarla çalışırken kendinizi rahat hissedeceğinizden emin olun.

Tüm olası salonları gezdiğinizi ve kendinizi rahat hissedemeyeceğinizi düşünüyorsanız, evde antrenman yapabileceğiniz seçenekleri değerlendirmeyi deneyin. Unutmayın spor sırasında sadece kendinizle yarışacaksınız.

Atmosfer

Spor salonunu nasıl bir atmosfere sahip? Kendinize, sizi motive eden ve antrenman yapmak isteyeceğiniz bir salon bulmaya çalışın. Antrenmanı yapmış olmak için gitmekten ve orada olduğunuzda kasvetli bir yere gelmiş gibi zorla antrenman yapmış olmaktan daha can sıkıcı bir şey yoktur.

Tam tersine, gerekirse gün ışığı alan; parlak, temiz ve sizi motive edecek bir salon aramaya çalışın. Hatta salondayken etrafınıza göz gezdirin ve insanların birbirleriyle etkileşimine bakın. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir salonda, antrenmana gitmek için kendinizi daha istekli hissedeceksiniz.

Bakım

Ekipmanların bakımı da tabii ki önemli bir konu. Her zaman kullandığınız bir ekipmanın parçasının kırıldığını görmek, sinir bozucu bir durumdur. Peki, olası bu gibi aksaklıklar karşısında salon personeli veya yöneticileri hemen aksiyon alıp tamiri gerçekleştirebilecekler mi? Yoksa uzun zaman mı alacak?

Bir salona karar kılmadan önce deneyin

çoğu spor salonu deneme antrenmanına izin verirler. Sadece içeriye girip salonu bir kez inceleyerek üyelik formunu incelerseniz, hata ederseniz, hele ki salonun deneme antrenmanı seçeneği varsa.

Beğendiğiniz salon bu opsiyonu sunmuyorsa bile üzülmeyin. Bir günlük antrenmanın maliyeti, sonradan duyabileceğiniz pişmanlığınızdan kat be kat iyi olacaktır.

Ve son olarak; bir üyelik formunu okumadan önce tüm sözleşmeyi güzelce okuyun

Sözleşmenizi okumak, ayrıcalıklarınızı, haklarınızı ve neyin altına imza attığınızı fark etmenizi sağlar. Bu sözleşmeler, süre, iptal politikası, üye hakları, ödeme ve itiraz gibi konuların açık ve net bir dille yazıldığı formlardır, göz gezdirmeyi unutmayın.