Yağ Yakma Antrenmanları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yağ yakma antrenmanları konusunda birçok yazılı ve görsel bilginin dolandığı günümüzde, siz değerli okurlarımızı, yağ yakmak için hangi antrenman türlerinin seçilmesi gerektiği konusunda aydınlatmaya çalışacağız.

Kardiyo, özellikle yağ yakma antrenmanları için kardiyo kelimesini duymuş olmalısınız. Doğru, kardiyo yağ yakmak için amacınızın bir parçası olabilir fakat kişisel özelliklerinize göre hedefinize ulaşmada kilit nokta veya yardımcı bir egzersiz çeşididir.

Nasıl yağ yakarız ?

Araştırmayı seven biri iseniz kardiyo sırasında maksimum nabzınızın %50 ila %60’ı arasında yağ yakım hızının arttığını, bunun üzerindeki kalp atım hızında yapılan antrenmanda ise vücudun yağ yakımından karbonhidratlara yöneldiğini sıklıkla okumuşsunuzdur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi kişisel özelliklerinize göre yağ veya karbonhidrat yakımı, yağ yakma antrenmanlarında değişmektedir. şöyle ki, eğer spor geçmişiniz var ise, yani artık antrenmanlı bir sporcu iseniz, kalp atım hızınızın %70-80’lerinde bile hala yağları enerji kaynağı olarak kullanıyor olabilirsiniz.

Bunun aksi olarak spora yeni başlayan bir bireyseniz vücudunuz, kalp atım hızınızın %50 sınırına ulaşmadan dahi karbonhidratlardan enerji almaya başlayabilir.

Fakat endişelenmeyin. Her ne kadar yağ yakımı ile egzersizlerin süresi arasında direkt bir ilişki olsa da, yağ yakma antrenmanları için tek yol uzun süreli ve düşük yoğunluklu antrenmanlar değildir.

Yağ yakma antrenmanları nelerdir ?

işin teknik yönünü, siz değerli okurlarımızı yormamak adına, bir başka makale de ayrı bir konu olarak belirtmek üzere geçiyoruz.

Temel saç ayağı olarak, yağ yakma antrenmanları uzun süreli ve düşük yoğunluklu kardiyo antrenmanları ile yüksek yoğunluklu ve kısa süreli H.I.I.T. antrenmanlarından oluşmakla birlikte, ağırlık antrenmanları ile de yağ yakım hızınızı arttırabilirsiniz.

Ağırlık çalışmalarınızı yağ yakma antrenmanları na dönüştürmek istiyorsanız, biceps curl veya triceps curl gibi küçük kasların kullanıldığı egzersizlerin yerine, kısa dinlenme aralarıyla, daha büyük kasların kullanıldığı chest press, push-ups, pull-ups, barfiks, squat gibi hareketleri tercih etmenizi öneririz.

Amacınız yağ yakmak olduğu sürece sınırsız seçenekler arasından, yaratıcılığınıza ve belki kısıtlı zamanı olan okuyucularımıza yardımcı olacak birçok seçeneğimiz mevcut. Kolay uygulanabilir ve son derece işlevsel yağ yakma antrenmanları na ilgili linkten ulaşabilirsiniz.