Kadınlar Ağırlık çalışmalı mı?

Sevgili bayanlar, fitness hedefiniz koşu ve pilates gibi branşlar ile kilo vermek ise ve şu ana dek o hedefinize ulaşamadıysanız, kadınlar ağırlık çalışmalı mı diye bir düşünün.

Belki daha önceleri ağırlık çalışmasını denemeyi düşündünüz, hatta belki de birkaç dumbbell curl yaptınız ve bu sefer de gerçekten kadınlar ağırlık çalışmalı mı diye tekrar sordunuz.

şüphesiz ki, aşağıda birkaçı listelenen efsanelerden birini de siz duydunuz.

  • Kadınlar ağırlık çalışmalı mı?
  • Ağırlık kaldırmak kadınları iri yarı mı gösterir?
  • Tehlikeli midir?
  • Ağırlık çalışınca irileşecek, erkeksi olacak mıyım?
  • Vücuduma kazandırdıklarımın tümü yağa mı dönüşecek?

Bu liste uzayarak gider fakat bunların hepsi basmakalıp efsaneden başka bir şey değildir.

şimdi bu korkuları bir kenara bırakma ve kadınlar ağırlık çalışmalı mı konusundaki belirsizlikleri giderme vakti. Madde madde incelemeden önce sabırsız okuyucularımız için, bilimsel dayanaklara dayalı bu makalemizin sonucunu hemen belirtelim.

Kadınlar ağırlık çalışmalı mı? Gerçek şudur ki ağırlık çalışmaları sizi daha sağlıklı bir yaşama, fit ve dayanıklı bir vücuda kavuşturacaktır. Yoga, pilates ve/veya koşu bandında yapılan kardiyolar, hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olacak egzersizler olabilirler fakat tek başlarına yeterli değillerdir.

Dilerseniz bundan sonra, hedeflerinize ulaşmanız için ağırlık çalışmalarına neden öncelik tanımanız gerektiğini birkaç başlık altında inceleyelim.

Daha etkili kilo kaybı

Ağırlık çalışmalarının tek faydasının, manken ölçülerine sahip olan mükemmel bir bedene kavuşmak olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün.

Kadınlar ağırlık çalışmalı mı? Evet, çünkü her ne kadar ağırlık çalışmaları birçok insan için hacim kazanmak anlamına gelse bile, kardiyovasküler egzersizler ile kıyaslandığında kalori yakımı konusunda başı çekmektedir.

Ağırlık çalışmalarının en büyük faydası, antrenman sırasında kalori yakımının, antrenman sonrasında da devam etmesidir.

Yapılan araştırmalara dayanarak söylemek gerekirse, 1 saat ağırlık antrenmanı yapan kadınlar, hiç ağırlık kaldırmadan antrenmanını tamamlayan kadınlara göre, antrenmanları sona erdikten sonraki 24 saat içinde yaklaşık 100 kalori daha fazla yakıyorlar.

Nispeten daha ağır bir yük altında gerçekleştirilen antrenman sonrasındaki dinlenme günlerinizde dahi, ilave oksijen yakmaya devam edersiniz. Bu etki kısaca EPOC olarak bilinen Post-Exercise Oxygen Consumption olarak adlandırılır.

Vücudunuzun oksijen kullanma kapasitesi arttıkça bu durum, kalori tüketimi ve yükselen metabolik oran olarak karşımıza çıkar.

Daha fazla kas, daha çok kalori tüketimi

Kadınlar ağırlık çalışmalı mı diye düşünen bayanlar, başlık sizi ürkütmesin. Ağırlık antrenmanlarına katılıp güç kazandıkça ve uyguladığınız diyet programına bağlı olarak yağsız kas kütlesi edinmeye başladıkça, vücudunuz kalorileri daha etkili kullanmaya başlayacaktır. Kuvvet geliştirici antrenmanlara aksatmadan katılıp Bayan Hulk olmaktan korkuyorsanız bu yersiz korkuyu kesinlikle aklınızdan çıkartın.

Erkeklerdeki iri kasların baş tetikleyicisi testosteron adlı hormondur. Bilindiği üzere kadınlar erkeklere oranla çok daha az testosteron hormonu salgılarlar. Bu durumun sonucu olarak da, özel müdahaleler dışında, istenilse de bir Bayan Hulk olamazsınız.

Gün içinde alınan kaloriler, basit bir göz kırpışından ağır bir Squat’a kadar, kullanılan kaslar için enerji ihtiyacını oluşturur. Oturmak ayakta durmaya, ayakta durmak yürümeye ve yürümek de ağırlık çalışmasına göre daha az kalori yakılmasına sebep olur.

Gün içinde daha çok kullandığınız kaslarınız ile daha fazla kalori yakacaksınız. Eğer daha fazla yağsız kas kütlesine sahip olursanız, daha fazla kasınız çalışacak ve böylelikle daha fazla kalori yakacaksınız.

Kadınlar Ağırlık çalışmalı mı?
Kas kazandıkça, vücudunuz kum saatine benzer

Kıvrımlar

Kas kazandıkça, vücudunuz kum saatine benzer biçimde güzel bir şekle kavuşacaktır. Buna ilaveten, bilindiği üzere kas dokularının yağ dokularından daha ağır geldiği için kaslar yağlardan daha yoğundur. Dolayısıyla kapladıkları hacim olarak bakıldığında, kas çok daha küçük bir hacim kaplar. Düzenli egzersizleriniz sırasında tartıya çıktığınız zaman kilo olarak daha fazla rakamları görmeniz kilolu olduğunuz anlamına değil, aksine çok daha fit ve ince olduğunuz sonucuna ulaşacaktır.

Kaliteli uyku

Kadınlar ağırlık çalışmalı mı? Bir kez daha Evet; çünkü ağırlık çalışmaları uyku kalitenize önemli bir katkı sağlar. Uykuya hızlıca dalmanıza, derin bir uyku çekmenize ve gece boyunca çok daha az uykudan uyanmanıza yardımcı olur.

International SportMed Journal’da gerçekleştirilen bir araştırma, özellikle sabah yapılan dayanıklılık ve H.I.I.T. antrenmanının o akşam için kaliteli ve uzun bir uykuyu desteklediğini savunmaktadır.

Artan enerji

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ağırlık çalışması, antrenmanınızdan saatler sonrasında bile enerji harcamanıza sebep olmaktadır. National Institute of Health tarafından yayınlanan bir araştırma, düşük yoğunlukta çalışılan bir antrenmanın ardından bile enerji harcamasındaki kronik artışın, enerji dengesini ve yağ oksidasyonunu olumlu etkilediğini iddia etmektedir. Bu akşam iş çıkışı bir fincan kahve yerine hemen bir barbell kapın…

Kalp sağlığı

Amerikan Kalp Derneği tarafından; ağırlık kaldırarak kaslarınıza kan pompalamak kalp krizi riski altındaki kişiler için sağlıklı bir egzersiz çeşidi olarak onaylanmıştır. Journal of Strength and Conditioning’de yapılan bir araştırma, ağırlık kaldıran kişilerin, büyük bir bel çevresi, yüksek trigliserit, artmış kan basıncı ve yüksek glikoz seviyesi gibi kalp hastalığı risk faktörlerine sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu savundu.

Brezilya’daki araştırmacılar tarafından yapılan bir başka araştırmada, ağır bir antrenman seansı sırasında kalp atım hızı her ne kadar artmış olsa bile, kan basıncı ve istirahat kalp hızının önemli ölçüde düşüş kaybettiği gözlemlenmiştir.

Kadınlar ağırlık çalışmalı mı? Sadece kadınlar değil herkes için Evet.

Kemik sağlığı

Maalesef hepimiz yaşlandıkça hem kemik hem de kas kütlesi kaybetme riski altındayız. Postmenopozal kadınlar, osteoporoz için nispeten daha büyük bir risk altındadır. çünkü artık vücutları östrojen salgılamayı durdurmuştur. Ağırlık çalışması ile desteklenen dayanıklılık egzersizleri, kemik kütlesi kaybı ile mücadele için mükemmel bir yoldur ve osteoporoz riskini azaltır.

McMaster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bir yıllık eğitimin ardından, postmenopozal kadınların omurga kemik kütlesinin %9 oranında artış gösterdiğini ortaya koydu. Kalan ömrünüzde kemik sağlığını korumak için kadınlar ağırlık çalışmalı mı? Evet, şimdiden bir barbell ya da dumbbell almanın tam zamanıdır.

Stress boşaltma

Genel olarak fitness çerçevesinde yapılan egzersizler, stres yönetimi için mükemmel bir yoldur. Araştırmacılar, sürekli olarak kuvvet antrenmanları yapanların, stresle daha iyi baş ettiklerini ve egzersiz yapmayan kişilere göre stresli durumlarda daha az olumsuz tepki verdiklerini keşfetmişlerdir.

Tüm bunlara ilave olarak, yaşlı erişkinlere yönelik orta şiddette yapılan ağırlık çalışmaları göstermiştir ki, hafıza ve bilişsel fonksiyonların bu egzersizler ile negatif seyri pozitife dönmektedir. Bir sonraki antrenmanınıza giderken yolda bunu bir kez daha düşünün.

örnek program

Siz bayanlara Sparkfit olarak birçok program içinden bu makaleye özel olarak seçtiğimiz, haftanın 4 günü çalışılan, diğer 3 günü ise dinlenmeye verilen, etkili ve kapsamlı dijital programımız mevcut. şimdilik Windows 10 işletim sistemine sahip masaüstü bilgisayar veya mobil cihazınıza indirebileceğiniz bu uygulamayı eşsiz bir fiyata sahip olarak, egzersizleriniz sırasında görsel anlatımlar ile pekiştirebilir ve kişisel antrenörünüzü yanınızda taşıyabilirsiniz.

Ve diğerleri

Kadınlar ağırlık çalışmalı mı konusundaki tüm bu efsanelerin geçersizliğinin yanı sıra bilimsel olarak siz bayanları aydınlatmaya çalıştık. Yukarıdaki gibi daha birçok liste türetilebilir, sizleri sıkmamak adına en önemlilerini sıralamaya ve cevaplandırmaya çalıştık.

Günümüz iş yaşamında masa başında saatlerinizi harcadığınızı biliyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz pilates, yoga, kardiyo gibi destekleyici egzersizlerle desteklenen ağırlık çalışmaları gün içerisinde büyük strese maruz kalan bel ve omurga sisteminize sigorta görevi üstlenecek, posturünüzde gözle görülür gelişim göreceksiniz.

Tüm kadınlar gibi sizler de her konuda haklı olarak; kendinizi güçlü, kararlı ve kendinizden emin hissetmek istiyorsunuz. Hayatınızda kot pantolonlara takılmadan, beden ve ölçüyü kendinize sıkıntı edinmeden, gerektiğinde hafif olmayan bir mobilyayı dahi kaldırarak, çocuklarla oynamaya vakit ayırabilmek ve stresli bir kariyerin üstesinden gelebilmek için kadınlar ağırlık çalışmalı mı? Evet, kesinlikle!!!

Ağırlık antrenmanları hayatınızın her alanında fayda sağlayabilir. Bu düşünceyi fitness planınıza ekleyin ve kendinizi güçlü, fit, sağlıklı ve kendinden emin hissedin.