Crossfit Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malum önümüz ilkbahar ve biz de kış aylarının ortalarına ulaştığımız şu son günlerde, artık adını sıkça duymaya başladığımız Crossfit hakkında bir makale yayınlamaya karar verdik. Gelin “ Crossfit Nedir? ” sorusunun detaylarına birlikte inelim.

Crossfit Nedir?

1996 yılında bir fitness rejimi olarak Greg Glassman tarafından geliştirilen ve 2011 yılında Eurosport kanalınca “En Hızlı Büyüyen Spor Dalı” olarak anılmaya başlanan bu spor dalı, 2000 yılında Crossfit Incorporated adıyla Greg Glassman ve Lauren Jenai tarafından resmileştirilen bir markadır.

Crossfit nedir sorusu sorulduğunda akıllarda ilk çağrışım yapabilecek şey; fitness türünden ziyade ayrı bir spor dalı olarak kanıksanmaya başlamış ve 2007 yılından itibaren de crossfit oyunları yapılmaya başlanmış olduğudur.

Günümüzde de bu hızlı gelişimini tüm dünyada devam ettiren crossfit; High Intensity Interval Training(H.I.I.T.), olimpik halter, pliometrik egzersizler, jimnastik, ağırlık kaldırma, kettlebelt egzersizleri gibi motor ünite hareketlerinin dahil edildiği ve bundan dolayı da vücut geliştirmenin aksine izole egzersizlerin değil daha birleşik hareketlerle daha fazla kas gruplarının devreye girdiği komplike bir antrenman şeklidir.

Crossfit nedir sorusunun altında patlayıcı güç, dayanıklılık ve esnekliği sağlayan hareketler yatmaktadır. Bu haliyle crossfit tüm vücudunuzu dengeli şekilde çalıştırabilen bir sistemdir.

Faydaları nelerdir?

Crossfit nedir bölümünde bahsettiğimiz üzere, en büyük faydası vücut geliştirme antrenmanlarındaki gibi güne yayılan özel bir bölgeyi değil; birçok eklem ve kasın koordineli olarak çalıştırıldığı dengeli bir antrenman biçimidir.

Bu nedenle crossfit aşağıdaki 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini destekler;

  • Kardiyovasküler Kapasite
  • Denge
  • Güç
  • Esneklik
  • Patlayıcı Kuvvet
  • Hız
  • Dayanıklılık
  • iş Yapabilme Kapasitesi
  • çeviklik
  • Koordinasyon

Bu rejim sayesinde nabız hızınızı yüksek seviyelerde tutarak antrenmanlarınızı hızlı ve atik şekilde tamamlamanız sağlanır.

Grup halinde gerçekleştirilen crossfit antrenmanlarında bir set 5 ila 20 dakika arasında tamamlanır. Bu nedenle crossfit nedir faydası nedir in bir yanıtı da, “Sosyalleşmek” ve “Rekabet” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu nedenle uzun koşulardan oluşan kardiyo egzersizlerinin tersine, rutinlik ve monotonluktan uzak antrenmanlar gerçekleştirebilir.

Katı bir diyet programına ihtiyaç duymadan, nispeten daha kısa sayılabilecek bir zaman sonucunda netice alarak, yüksek şiddetli bu rejim ile üç ayda sekiz kilo verenlerin tecrübelerini internette paylaşanların; giysilerinde üç beden küçüldüğünü görmesi bizleri motive eden bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Workout of the Day(WOD)

Workout of the Day(WOD) olarak adlandırılan sistem crossfit egzersizlerinde en çok karşılaşılan antrenman biçimidir ve aynı zamanda kısa ve yüksek yoğunluklu olarak çalışılır. Yani ısınma ve hazırlık aşamaları, kuvvet ve kondisyon çalışmaları ve son olarak soğuma dahil toplam olarak bir saat sürer.

örnek programları basmakalıp vermektense, evde kendinizle bile gerçekleştirebileceğiniz crossfit antrenmanlarından oluşan WOD günlüklerine ve resimli anlatımlarına internetten kısa anahtar kelimelerle yapabileceğiniz bir aramayla ulaşabilirsiniz.

Kimler için uygundur?

Yaş sınırı olmaksızın, ciddi bir sakatlık geçmişi olmayan ya da spor yapmasına engel oluşturabilecek bir mazereti olmayanlar crossfit yapabilir.

Fakat öncelikle her zaman uyardığımız gibi antrenmanlarınıza düşük şiddet ve yoğunlukta başlamalısınız. Zaman içerisinde motor ünitelerde uyum gerçekleştikçe bu şiddet ve yoğunluğunuzu gözetmen eşliğinde arttırabilirsiniz.

Aksi takdirde dinlenme aralıklarına ve şiddet-yoğunluğa dikkat edilmeden yapılan antrenmanlar sakatlanmalara davetiye çıkarabilecektir.

Sağlıkla kalın…