Pilates lastiği ne işe yarar? Nasıl seçilir?

Pilates Bandı Ne işe Yarar adlı makalemizde latex/kauçuk malzemeden üretilen ve kullanım kolaylığı açısından tercih edebileceğimiz pilates bantlarını kısaca tanıtmıştık. Bu makalemizi ise direnç bakımından daha ileri seviyede yer alan kablo formundaki egzersiz ekipmanına ayırarak pilates lastiği ne işe yarar ve seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere odaklanmak istiyoruz.

Pilates lastiği ne işe yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lastik olarak çağırılan fakat aslında kablo formunda yer alan, yine güçlü bir elastik yapıya sahip yuvarlak boru şeklindeki lastik kablolar pilates lastiği olarak anılmaktadır.

Yapıları itibari ile pilates bantlarına oranla daha yüksek bir direnç özelliğine sahip olan bu lastikler ile pilates lastiği ne işe yarar sorumuza bir nebze olsun cevap bulmuş oluyoruz aslında.

Bant veya lastikleri seçerken hedeflenen direnç miktarı önem taşımaktadır. Egzersiz hedefinize göre bant veya lastik seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Pilates bantları, kablo formundaki lastiklere oranla daha hafifi dirence sahiptirler. Tutacakları ile beraber de satılabilen pilates lastikleri ile direnç seviyeleri ayarlanabilir ve bantlara oranla daha iyi kavrama sağlanabilir.

Bantlarda olduğu gibi lastiklerde de, direnç seviyelerine göre renkleri farklı olarak belirlenmiş, açık olanlar düşük direnç seviyelerine sahipken koyu renkli olanlar ise daha yüksek direnç seviyelerine sahip olup; güç ve egzersiz hedefine göre seçimi gerçekleştirmede bu renkler bizlere rehberlik etmektedir.

Nasıl seçilir?

Pilates lastiği ne işe yarar konusunda fikir sahibi olduktan sonra, seçimde dikkat etmemiz gerekenlere kısaca değinmek gerekirse; öncelikli hedefimizin markasına güvenebileceğimiz kaliteli ürünler olmasına dikkat etmeliyiz.

Gerçekleştireceğimiz egzersizler için diğer ekipmanlara göre nispeten fiyatı daha ucuz olan bant ve lastiklerde kaliteli ürün seçimi sırasında, bu ekipmanımızı almadan önce satış danışmanından mümkünse kutusunu açarak kontrol edilmesini rica etmeliyiz. Bu sayede üzerinde yırtık ve/veya delik olup olmadığını görebilme imkanımız olur. Pilates lastiği ne işe yarar dan ziyade güvenlik açısından, sakatlanma veya yaralanmaların önüne geçilebilmesi amacıyla bu konuda titiz davranmanızı öneririz.

internette veya yakınızdaki spor ekipmanları satan mağazalarda da görebileceğiniz üzere, kapıya veya mobilyalara takılabilen ekipmanları ile birlikte satılan pilates lastiklerini kullanımınız sırasında sıkı şekilde sabitlediğinizden emin olun.

Faydaları

Diğer bölgeler için de kullanılabileceği gibi pilates lastikleri özellikle üst bölge egzersizlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Serbest veya makineler ile yapılan çalışmaların ötesinde, pilates lastikleri ağırlığın kontrolünün daha fazla sizde olmasına olanak vererek kaslarınızı sürekli gergin şekilde tutarak, yardımcı kaslarınızı da egzersizlere dahil eder.

Hareketlerinizde serbest ağırlıklara göre daha fazla çeşitlilik sunarak onları daha eğlenceli hale getirir. Bu haliyle pilates lastikleri hemen her yönden direnç göstererek yukarıda bahsettiğimiz yardımcı kasların daha aktif şekilde egzersize dahil olmasını sağlar.

Boyunuzdan hafif bir miktar uzun olması daha faydalıdır. Boyunuzdan çok uzun lastik ve bantları almayın, sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Taşınabilirliği ile hemen her yerde, fırsat bulundukça egzersiz yapılabilir. Zaman ve mekan sıkıntısı pilates lastiklerinde yoktur.

Biceps curl, overhead press her ne egzersizi dilerseniz yapabilirsiniz, çeşitlendirmek sizin hayal gücünüze kalmış.

Pilates lastiği ile yapılabilecek egzersizlere birkaç örnek

  1. Front Squat: Lastiğinizin üzerine basın. Bacaklarınızı omuz genişliğinizden bir miktar daha fazla açarak tutacaklarından lastiğinizi tutun ve hemen omuz üstünde kavrayın. Nefes alarak squat egzersizindeki gibi kalçanızı dizleriniz 90 dereceye gelinceye kadar indirin. Nefesinizi vererek omuzunuzdaki tutacaklarla birlikte dik pozisyona kalkın. Dizlerinizin ayak baş parmaklarınızı geçmemesine, göğsünüzü dışarı çıkartmaya ve karın kaslarınızı bir miktar kasmaya özen göstererek 8 ila 12 tekrar aralığında egzersizinizi yapın.
  2. Lateral Band Walk: Lastik veya bandınızı ayak bileklerinizin hemen üstünde, çok sıkı olmadan, hafif açıklıkla bağlayın. kalçanızı hafif indirerek sola bir adım adın, sonra diğerini sol ayağınızın yanına; bacaklarınızı yine tam kapatmadan getirin. Hareketi 8-10 aralığında tekrarlayın.
  3. Bent-Over Row: Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak lastiğinizin üzerine çıkın ve tutacaklarından kavrayın. Dizleriniz hafif kırık, sırtınız 45 derecelik açıyla eğik vaziyette harekete başlayın. Nefes alarak dirsekleriniz 90 derecelik açıya ulaşana kadar tutacaklardan tutup çekin. Nefesinizi vererek hareketi 10-12 aralığında tekrarlayın.
  4. Lying Pullover: Lastiğinizi ortasından bir kancaya sabitleyerek dizleriniz kırık vaziyette yere uzanıp kollarınızı açarak tutacaklarından tutun. Nefes alarak kollarınızı kalçalarınız hizasına kadar indirin. Nefes vererek hareketi başlangıç noktasına dönerek bitirin. 8-10 tekrar aralığında çalışmanız tavsiye edilir.
  5. Push-Up: Lastiğinizi veya bandınızı omzunuzun hemen üstünden geçirerek gergin vaziyette olacak şekilde lastiğin üzerine ellerinizi, kollarınız ve sırtınız dik olacak şekilde harekete başlayın. Nefesinizi vererek göğsünüzü yere değmeyecek seviyeye kadar indirin. Kısa bir bekleyişin ardından nefes alarak başlangıç pozisyonuna dönün. Arzunuza göre 5-20 tekrar aralığında egzersizi gerçekleştirebilirsiniz.