Sporla bölgesel zayıflama mümkün mü?

öyle bir egzersiz olsa da basenlerimizdeki yağlardan kurtulsak keşke. öyle bir antrenman programımız olsa da göbek yağlarını atıp six pack lerimizi görebilsek. Bunun için azimliyim, fakat sporla bölgesel zayıflama mümkün mü değil mi emin değilim.

işte, size sporla bölgesel zayıflama doğru mu yoksa bu da bir şehir efsanesi mi, derinlemesine bir bakış.

Sporla bölgesel zayıflama mümkün mü, değil mi ?

Lafı hiç dolandırmadan, peşinen belirtelim, sporla bölgesel zayıflama diye bir şey yoktur. Antrenörlerin, özellikle de beslenme ve diyet uzmanlarının özellikle duydukları yakınmaların başında “Göbekten kurtulmak istiyorum”, “Kollar tamam ama bacakları inceltmem lazım” gibileri gelir.

çeşitli sitelerde, göbek yağlarından kurtaran, basenleri eriten antrenman programı gibi sloganlarla ortalarda sıkça duyulan veya televizyonlarda bol bol reklamlarını izlediğimiz bölgesel zayıflama spor ekipmanları satışı ile sanki bu, mümkünmüş gibi algılanmaya başlandı maalesef.

Egzersizler yağları değil kaslarımızı hedef alır

Unutulmamalıdır ki, egzersizler yağları değil kaslarımızı hedef alır. Karın kaslarınızın görünmesi için pek çok karın veya yağlanan arka kollarınız için pek çok triceps egzersizi yapsanız dahi uygun bir diyet programı ile birlikte yürütülmediği zaman bu çabalar sizi yıldırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Uygun bir diyet ve egzersiz programı ile sporla bölgesel zayıflama değil fakat genel anlamda fit bir vücuda doğru yol almış olursunuz.

Genetik, tecrübe, yaş ve cinsiyet

şunu da belirtmek isteriz ki, kişilerin genetik yapısı, spor tecrübesi, yaşı ve cinsiyeti gibi detaylar da yağ depolanmasını veya yağ yakımını etkileyen unsurlar arasındadır.

örneğin erkeklerde göbek çevresi, kadınlarda ise basen bölgesi yağ depolama eğilimindedir ve en zor bu bölgelerden yağ kaybederiz.

Buna ilaveten her bireyin yağ hücrelerinin yeri ve sayısının farklı olmasının yanında, yetişkinlerin bu yağ ve kas hücrelerinin sayısı daha genç ve hatta çocuklara göre sabittir. Bu hücrelere yetişkinlerde büyür veya daralır.

Fakat çocuk ergenlik döneminde çok ve çabuk kilo alır ve bu ergenlik dönemini kilolu olarak bitirir ise yetişkin olduğunda kilo problemi peşini bırakmaz, bir müddet sonra belki de sporla bölgesel zayıflama mümkün mü diye sormaya başlar.

Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi kaslarınızı hedef alan uygun egzersizlerle kombine edilmiş, yıllık planlanmış güzel bir antrenman rutini ile metabolizmanızı hızlandırabilir, sporla bölgesel zayıflama endişesini duymadan yaşamınıza kalite ve sağlık katabilirsiniz.

Karın kası mutfakta yapılır

Bu sözü duymuş olabileceğinize inanıyoruz. Gerçekten de yağ yakım endişesi olan bireyler için azimle yürütülen uygun bir diyet planı ve ağırlık çalışmaları ile kombine edilen kardiyo egzersizleri sonucunda istedikleri sonucu alamamaları neredeyse imkansızdır.

Sonuç

Sporla bölgesel zayıflama endişesinden kendinizi arındırarak arzu edilen yağın özel bir bölgeden değil, tüm vücuttan zaman içerisinde atılacağını unutmadan düzenli spor alışkanlığı edindiğiniz takdirde, vücudunuz bunun cevabını er ya da geç verecektir.