Pilates bandı ne işe yarar? Nasıl seçilir?

Pilates bandı kelimesini daha önce duymuşsunuzdur. Belki de daha önce salonlarda veya spor ekipmanları satan dükkanlarda gördünüz. Direnç bandı olarak da adlandırılan pilates bandı ne işe yarar? Nasıl seçilir ve faydaları nelerdir gelin birlikte göz atalım.

Pilates bandı yapısı ve çeşitleri

Yeni başlayan birinden kondisyonlu bir atlete kadar hemen tüm sporcular direnç antrenmanlarına pilates bandı ekleyerek fayda görebilirler. Pilates bandı sertlik dereceleri renkleriyle bağlantılıdır. Elastikiyeti güçlü kauçuk malzemeden üretilen pilates bandı sahip olduğu renge göre direnç gösterebilme özelliğine sahiptir. Örneğin sarı ve tonları hafif direnç gösterebilirken, yeşil ve kırmızı renkler biraz daha fazla, mavi gibi giderek koyulaşan renkleri yüksek ve nihayet siyah renkleri ise en yüksek direnç seviyesine sahiptir. Dilerseniz ayrı ayrı, dilerseniz birleştirerek kullanabilirsiniz.

Dairesel kapalı(Loop) pilates bandı

Pilates bandı ne işe yarar
Kapalı(loop) pilates bandı ve kapı aparatı ile Abduction egzersizi
Pilates bandı ne işe yarar
Kapalı(loop) pilates bandı Abduction egzersizi

Standing Leg Abduction, Standing Hamstrings Curls ve benzeri bazı hareketleri yapabilmek için, iki ucu kapalı dairesel banda ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ya açık bandı düğümlemek yada loop pilates bandı sahibi olmalısınız. Boyutlar 25 ila 30cm arasındadır. Ancak bacak egzersizler için 25cm. oldukça dar bir genişliktir. 30cm. almanızı öneririz.

 

Pilates bandı ne işe yarar
Açık uçlu düz pilates lastiği ile Squats egzersizi
Pilates bandı ne işe yarar
Açık uçlu düz pilates lastiği ve kapı aparatı ile Kalf egzersizi

İki ucu açık düz pilates bandı

Bu bandlar yine beş ayrı renkte ve 1,5 mt. standart uzunluktadır. Hareketlerin tümünü yapabilmeniz için kapı aparatına ihtiyacınız vardır. Standart olarak 120cm ve 150 cm. iki boyutu vardır. Kavrama kolaylığına ve boyunuza uygun olanı seçmelisiniz.

 

 

Bu gibi yapısal özelliklerine ilave olarak haliyle aklımıza, peki,  pilates bandı ne işe yarar ?sorusu geliyor. Eğer kapı aparatına sahipseniz ek olarak daha çok fonksiyonel çalışmalar gerçekleştirebileceğimiz bu bantlar ile fitness makineleri ve bir fitness salonundaki serbest ağırlıklarla yapılan egzersizlerin bir çoğu pilates bandı ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca fizyoterapi bölümlerinde boyun, omuz, kol, dirsek, el bilekleri ve parmaklar, ayak bilekleri ve parmakları, kalça, bel ve ilgili kasların çalıştırılması ve rehabilitasyonu amacıyla doktorlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır.

Pilates bandı ne işe yarar? Hangi egzersizler yapılabilir?

Bir antrenman programından beklenilen etkiyi alabilmek ve platoyu aşabilmek adına çalışmalarımızın çeşitlendirilmeye tabii tutulması esastır. Nasıl? Makineler ve serbest ağırlık olan barbelllar, dumbbelllar ve tabii ki pilates bandı kullanarak. Bunun nedeni aslında basittir. Vücudumuz akıllı ve değişkenlere göre uyum sağlayabilen bir yapıdadır. Aynı egzersizleri devamlı yaparak vücudumuz gelişme gösteremez.

Biz sporcular için direnç antrenmanlarınızın herhangi bir evresinde, örneğin chest press, shoulder press, triceps extension, biceps curls ve hatta squatlarda bile, ağır kiloların altına girmeye gerek duymadan dengeleyici kaslarınızı hissederek çalıştırabiliriz. Bantlar başlangıç ve bitiş noktaları belli olan makinelere göre daha özgür ve daha büyük hareket alanı sağlarlar. Bu size, hareketin tüm yönlerinde direnç yaratmanızı sağlar. Aynı zamanda ağırlıkla çalışılan egzersizlere göre hareketlerinizin açılarını ayarlamanıza ve kontrolü ele almanızı sağlar.

Pilates bandı ne işe yarar
Pilates bandı ne işe yarar

Pilates bandı ne işe yarar sorusu ile beraber şu soruyu da biz kendi kendimize soralım, “Pilates bandı ile yapacağım egzersizler ile, serbest ağırlıklarla yapacağım egzersizlerdeki verimi alabilir miyim?”. Bu soruya; Flex, Muscle and Fitness, Men’s Health gibi dergilerin kıdemli bilim editörü ve aynı zamanda vücut geliştirme uzmanı Jim Stoppani’nin “Pilates Bantları ve Serbest Ağırlıklar Arasındaki Benzerlikler ve Farklar” konulu bir makalesi ile cevaplamak istiyoruz. Stoppani’ya göre kısaca, pilates bantları ve serbest ağırlıklar ile yapılan egzersizlerden alınan fayda aynı.

Pilates bantları diğer ekipmanlara göre çok daha ucuzdur. Bant ve boru şeklindeki kablolu formlarıyla ve tutacaklarla da satılabilen bantları en efektif şekilde kapı aparatı ile kullanabilirsiniz. Bu sayede bazılarının içinden eğitim DVD’leri ve taşıma çantaları çıkmakta ki bu ucuz hali ile taşımakta ve saklamakta zorluk seçmeyeceksiniz.

Ayarlanabilir bu tutacaklar ve aparatlar ile ister spora yeni başlayan biri olun isterse de bir eksper; çalışma tarzınıza ve yapınıza göre hafif, orta ve sert biçiminde ayarlanarak direnç seviyenizi tüm vücudunuzu çalıştırarak yerden, paradan tasarruf ederek kendi başınıza çalışabilirsiniz.

Pilates bandı nasıl seçilir ?

Pilates bantlarını seçerken özellikle kaliteli ürünlere odaklanmanızı öneriyoruz. Satın almadan önce yırtık veya delikler olup olmadığını kontrol etmenizde, daha sonra sakatlanmalara fırsat vermemek adına fayda var.  Tüm egzersizleri yapabilmek adına, kapalı ve açık tipte olan ve  tüm sertlik derecelerine sahip olmanızda, yine tüm egzersizleri tamamlayabilmek için kapı aparatına sahip olmalısınız.

Pilates bandı, kapı aparatı
Loop direnç bandı serisi
Loop direnç bandı serisi
anchor
Pilates bandının kapı aparatına bağlanması
Düz direnç bandı serisi
Düz direnç bandı serisi