Kilo vermek için egzersiz yapanlara beslenme önerileri

Sağlıklı yaşamın altın kuralı nedir? Sağlıklı beslenme, bol sıvı tüketimi, yeterli uyku ve egzersiz. İşte size spor ve beslenme arasındaki ilişki hakkında detaylar.

Spor ve beslenme ilişkisi

Sağlıklı bir yaşamın altın kuralı nedir? Sağlıklı beslenme, bol sıvı tüketimi, yeterli miktarda uyku… Bir seçenek daha var: Egzersiz yapmak! Üstelik egzersiz yapmak tüm sağlık koşullarını içinde barındıran bir çerçeveye benziyor. Pek çok birey kilo vermek için egzersiz yapmaya yöneliyor. Ancak egzersiz yapmak demek, beslenmeyi listeden çıkarmak demek değil. Aksine, beslenmenin düzenli ve nitelikli hale getirilmesi kilo verme aşamasında büyük önem taşıyor. Yazımız da kilo vermek için egzersiz yapanlara beslenme önerileri içeriyor.
– Spor öncesi beslenmenize önem gösterin. Ne tür bir egzersiz yaparsanız yapın, öncesinde sindirimi kolay besinler tüketmelisiniz. Yeni denemeleri, egzersiz öncesi programınıza yerleştirmemelisiniz. Mümkün olduğunda kompleks karbonhidratlar tercih etmek ve yağlardan kaçınmak faydalı olacaktır. Yeterli miktarda karbonhidrat alımı, egzersizin verimini düşüren yorgunluk ve bitkinlik hissini de önleyecektir.

Spor yaparken vitamin desteği

– Vücudumuzdan vitaminleri asla eksik etmemeliyiz. Düzenli egzersiz yapıyorsanız, vitaminler sizin için ideal bir yol arkadaşı olacaktır. Ancak vitaminler hakkında da bilinmesi gerekenler var. B ve C vitaminleri suda erir. A,D,E ve K vitaminleri ise yağda erir. Spor öncesi beslenme konusunda bu tür bilgilere hakim olmanız önem taşır. Egzersiz yapan kişiler özellikle B ve C vitaminlerini yeterli miktarda tüketmelidir. C vitaminini turunçgillerden, B vitaminini ise balık, süt ve yumurta sarısından toplamak mümkün.

spor ve beslenme

Sıvı tüketimi ve kalsiyumun gücü

– Bol sıvı tüketimi… Bu kuralı atlamak mümkün mü? Egzersiz öncesi su alımını tamamlamak, egzersizi kolaylaştırır. Bu sayede vücutta oluşan su kaybı dehidrasyon oluşturmaz. Aynı şekilde spor sırasında da su alımına özen göstermelisiniz. Spor yapanların beslenme programı hazırlarken  tek dikkat etmesi gereken katı gıdalar değildir. Aynı zamanda dengeli sıvı alımı ile de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sıvı alımı, yalnızca spor değil tüm yaşamınız için şart.
– Kalsiyumun gücü ile tanışın. Kalsiyum spor ve beslenme konusunda sizin için büyük önem taşıyor. Aynı anda hem iyi kolesterolü artırıyor hem de kalp atışlarını denetliyor. Peki kalsiyumu hangi gıdalardan toplayabilirsiniz? Bu konuda süt, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, yoğurt ve fındık iyi bir kalsiyum deposu olma işlevi görüyor. Özellikle kadın sporcuların daha yoğun şekilde kalsiyum alması önemli. Çünkü erkeklere nazaran kadınlarda kalsiyum eksikliğine daha sık rastlanıyor.