Dairesel antrenman nedir, yararları nelerdir ?

Dairesel Antrenman

Pek çok sporcu farklı spor türleri dener ve metabolizmasına en uygun rotayı bulmaya çalışır. Circuit training, yani dairesel antrenman da bunlardan biridir. Dairesel antrenman (circuit training) genel anlamda aerobik kapasite ve ağırlık çalışmalarının harmanlandığı bir antrenman tekniği olarak bilinir. Kilit noktası, başka sporun veya ağırlık setinin çok az ara verilerek ya da hiç ara verilmeden tamamlanmasıdır.

Peki dairesel antrenman tam olarak nedir?

Dairesel antrenman nedir; genel itibariyle vücudun süratini, dayanıklılığını, sağlığını ve gücünü geliştirmek için yapılan bir antrenman çeşididir. Dairesel antrenman hareketleri, genel olarak vücut ağırlığı ile yapılan hareketler içerdiği için özel bir spor salonu ya da ekipmanlar gerektirmez. Bu özelliğiyle; dar alanlarda, tatilde ya da açık havada uygulanma imkanına sahiptir. Dairesel antrenmanda seçilen hareketler ve yoğunluk değişkenlik gösterebilir. Eğer yaz tatiline çıkılacaksa ya da gidilecek yerde bir spor salonu bulmak mümkün değilse,  ideal bir seçenektir. Antrenmanı aksatmamak amacıyla bir antrenörden yardım almak ve bünyeye uygun bir antrenman programı oluşturmak yeterlidir.
Dairesel antrenman yalnızca profesyonel sporcular değil, hobi olarak egzersiz yapan kişiler tarafından da rahatlıkla uygulanabilir. Zira, klasik antrenman rutininden kurtulmayı ve yeniliğe adım atarak motivasyonu katlamayı sağlayıcı özelliğe sahiptir. Kişi bu antrenmanı zindelik amaçlı uyguluyorsa, bu konuda vücut kaslarını içeren bir program belirlemesi daha uygun olacaktır. Ayrıca her etabın başlangıcına sabit bisiklet, koşu ve benzeri çalışmalar eklenerek daha etkili bir çalışma sistemi sağlanabilir.

Dairesel antrenmanın faydaları nelerdir?

Dairesel antrenman uygulaması, fitness kavramının her detayına hitap eder. Bu anlamda bünyenizi korur ve yağ yakımını kolaylaştırır, bazen yağ yakma antrenmanı olarak da kullanılabilir. Değişik egzersizler anlayışına sahip olduğu için spor sürecinizi rutin ve kasvetli atmosferinden kurtarır. Kardiyovasküler sağlığın geliştirilmesine yardımcı olur. Bireyi daima zinde ve formda tutarak canlı hissetmesini sağlar. Zorlukları sayesinde yorgunluk daha nitelikli şekilde kontrol altına alınır. Bu da, aynı zaman diliminde daha fazla çalışma yapılmasına olanak tanır. Dairesel antrenman, sporcu bireyleri her açıdan geliştirmenin en faydalı, etkili ve yoğunlaştırılmış yöntemlerinden biridir. Mekandan tasarruf sağladığı için farklı ortamlarda rahatlıkla uygulanabilir bir sistemdir.