Spor ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Spor, fiziksel gelişimin önemli bir parçası olmakla beraber, yanlış yapılan spor gibi yanlış seçilen spor ayakkabısı da sporun etkisini tersine çevirebilmektedir. Bu sebeple spor yapacağımız ayakkabıyı seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar söz konusu.

Ayaklarımız, gün boyunca ağırlığımızı taşırken, spor yaparken de yaptığımız spor şekline göre ağırlığımızın birkaç katı daha fazla yük çekmek zorunda kalıyor. Bu yük, yürürken ağırlığımızın 2 katı, koşarken ise tam 7 katına kadar çıkabiliyor. Eğer spor ayakkabımız ayaklarımızda bulunan 26 kemik ve bu kemikleri destekleyen eklem ve bağları destekleyecek şekilde dizayn edilmemişse vücut anatomimizin bozulmasına bile yol açabiliyor.  Dolayısıyla, günümüzde alışveriş yaparken dikkate aldığımız modaya uygunluk, fiyat gibi unsurlar ne yazık ki spor ayakkabısı seçerken yeterli olmuyor;  ayak sağlığımıza dost oluşuna da önem vermemiz gerekiyor. Ayrıca ayağımızda bir problem varsa bir ortopediste danışmadan ayakkabı almamalıyız.

Spor Ayakkabısı Seçerken Genel Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1. Doğru yerde doğru ayakkabıyı giyin.

“Spor ayakkabı” ile “spor ayakkabısı”nı birbirine karıştırmayın. Beğendiğiniz “spor” tarzdaki her ayakkabı ayak sağlığınız için tasarlanmış, spor faaliyetlerine uygun bir yapıda olmayabilir. Spor yaparken kullanılmak üzere üretilmiş ayakkabıları tercih edin.

2. Ayak tipiniz hakkında bilgi sahibi olun.

Tüm ayaklar farklı tip ve boyutlarda olmakla birlikte farklı biyomekanik özelliklere sahiptir. Genel olarak 3’e ayrılan ayak tipleri düztaban, normal ve çukur taban ayaktır. Kendi ayak tipinizi belirleyin ve ayaklarınıza en uygun ayakkabıyı satın alın.

Ayak kemer çeşitleri
Ayak taban tipleri

Ayak tipinizi belirlemek için ıslak ayak ve kağıt testini deneyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=4dmQ4e1h_KM

3. Ayak numaranızdan emin olun.

6 ayda bir ayak numaranızı ölçtürün. Yetişkinlerde ayak numarasının değişmediğine dair yaygın kanının aksine yaşlandıkça insanların ayakları küçülmektedir. Aynı zamanda çeşitli etkenlere bağlı olarak da ayak numarası değişebilmektedir. Ayağınıza büyük gelen veya ayağınızı sıkan bir spor ayakkabısı hem ayak sağlığınızı olumsuz etkiler hem de sporunuzu konforlu bir şekilde yapmanıza engel olur.

4.Sişmiş ayaklarınızla ayakkabı alın.

Gün boyu ağırlık taşıyan ayaklar, belli bir zaman sonunda şişmeye başlar.  Spor ayakkabısı satın alırken mümkünse ayakkabıyı yorgun ayaklarınızla deneyin. Böylece spor süresince ayağınızda ortaya çıkabilecek genişlemeler, ayakkabının ayağınızı sıkmasına neden olmayacaktır.

5. Kullanırken giyeceğiniz çoraplarla deneyin.

Farklı kalınlıkta ve dokudaki çoraplar ayağınızın ayakkabıyla uyumunu etkiler. Spor ayakkabılarını, spor yaparken kullanacağınız çoraplar ile deneyin.

6. Rahat ettirmeyen ayakkabıları almayın.

Spor ayakkabıları, birbirinden güzel renkleri, göz alıcı desenleriyle çok çekici olabilir. Ancak unutmayın, önemli olan ayak sağlığınızı koruyarak spor yapmanıza olanak sağlaması. Rahat hissetmenizi sağlamayan, önü esnek olmayan, arkası ayağınızın içe veya dışa kaymasını önleyecek sertlikte bulunmayan ayakkabıları almayın.

Ayak ağrıları
Rahatsız ayakkabılar ayak sağlığınız için zararlıdır.

7.Parmak ucunda boşluk olmasına dikkat edin.

Spor ayakkabısı, ayakları kaymayacakları kadar sarmalı ancak ayak parmakları da ayakkabının içinde rahatça hareket edebilmelidir. Ayakkabıyı büktüğünüzde orta kısmı sabit kalırken ön kısmı 45°’ lik bir açıyla eğilmelidir. Bu nedenle ayakkabının burun kısmında en az 1 cm. lik boşluk olması gerekmektedir.

Spor ayakkabısının burnu
Spor ayakkabısının ucu 45 derece bükülebilmelidir.

8. Niteliğe önem verin.

Spor ayakkabılarının fiyat aralığı çok geniş gibi görünse de, orijinal ve kaliteli ürünleri belli bir standardın altında bulmanız pek mümkün görünmüyor. Ucuz ürünleri değil nitelikli ürünleri tercih edin.

9. Gerektiğinde ayakkabılarınızı yenileyin.

Düzenli spor yapan insanların spor ayakkabıları 6-9 ayda aşınır. Eskimiş, artık daha az destekleyen veya rahat hissettirmeyen ayakkabılar ani zedelenmelere yola açabileceğinden bunları kullanmaktan kaçının.

10. Zemine uygun ayakkabı seçin.

Nefes alan kumaş
Hava geçişine olanak sağlayan kumaş teknolojisi

11. Ayaklarınızın havasız kalmamasına özen gösterin.

Ayakkabınızın yüzü ayağınızın nefes almasına izin vermelidir.

12. Bağcıkları hafife almayın.

Bağcıkların ayağınızı rahatsız etmemesi için seçeceğiniz ayakkabının yeterli dil dolgusu olmasına özen gösterin.

13. Tabanı dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dayanıklı ayakkabıları tercih edin.

Mümkün olan en dayanıklı ve hafif tabanlı ayakkabıları seçin.

14. Bileği kavrayan bir yapıda olmasına dikkat edin.

15. Giydiğiniz çorapları sık sık değiştirin, ayakkabılarınızı düzenli olarak temizleyin.

Yalnızca doğru ayakkabıyı seçmek değil, aynı zamanda onun bakımını yapmak da çok önemli. Ayakkabınızın şeklini korumak adına makinede yıkamak yerine elde ılık suda yıkayın ve mutlaka bir kalıba koyarak kurutun.

16. İlgilendiğiniz spor dalına uygun bir ayakkabı seçin.

Birçok marka, tüketicilerine farklı spor dallarına özel teknolojilerle geliştirilmiş ürünler sunar. Spordan en yüksek verimi almak adına ilgilendiğiniz spor dalına yönelik üretilen ayakkabıları satın alın.