Antrenman maskesi nedir ? Ne işe yarar ?

Antrenman maskesi nedir ?

Antrenman maskesi, son dönemde çok popüler, üstelik de çok havalı. Türkiye’de Futbolcu Emre Belözoğlu taktıktan sonra hepimiz aşina olduk. Fakat, antrenman yaparken maske takıp, aldığımız nefesi kısıtlamak, sıkıntılı gibi durmuyor mu, sizce de ? Bakın yanıtlar nasıl;
Antrenman Maskesi kullanım amacı sporcuya yüksek rakımlı antrenman deneyimi yaşatmak. Nedir bu yüksek rakımda antrenman diyorsanız, kısaca sözünü edelim;
Yerleşim bölgesi deniz seviyesinden 1000 mt. ve üzeri yüksekliklerde yaşamını devam ettiren insanların, bu yükseklikte yaptıkları antrenmanlarda sıkıntı yaşamamalarına rağmen, deniz seviyesinde yaşayan insanların, 1000 mt. üzerinde antrenman yapmaları durumunda oldukça zorlandıkları bilimsel bir gerçektir.

antrenman maskesi
Yüksek rakımda antrenman simülasyonu

Çünkü bu yükseklikte havadaki nem ve ısı yoğunluk farklılıkları, oksijen seviyesinın azalması, barometrik basıncın düşmesi gibi nedenler; sürekli bu yükseklikte yaşamayanlar için, baş ağrısı, uykusuzluk, bulantı ve kusma, nefes darlığı ve çarpıntı gibi birden çok olumsuz sonuç oluşturabilir. Oysa yüksek rakımda yaşayan insanların fizyolojik durumları bu şartlara uyum sağlamıştır. Bu yüzden milli atletler yarışlardan önce yüksek rakımlı illerimizde (Kars, Erzurum, Ağrı) kamplara alınırlar.
Bu yüksekliklerde antrenman yapıyorsanız, ilk günlerde hemoglobin değerlerinde düşme, nabız artışı ve nefes alma zorlukları yaşansa da , ilerleyen süreçte hemoglobinde ve kırmızı kan hücrelerindeki artışlar; akciğer kapasitesini arttıracak ve performans üst düzeylere yükselecektir.

Tasarımın Amacı

İşte Antrenman maskesi tam da bunun için tasarlanmıştır. Üzerindeki ayarlanabilir hava alma valfleri sayesinde, antrenman esnasında solunan oksijen miktarını azaltarak, kısmen yüksek rakımdaki koşulları oluşturur.
Ancak sadece hava girişinin kısıtlanması bu koşulların tamamını oluşturur mu ? Aşırı yorgunluk yüzünden antrenman süresi kısalır mı ? Ne kadar süre sonra sonuçları ortaya çıkar? … gibi çok da deneyimlenmemiş bir ürün.

Deneyimli bir sporcunun maskeyle antrenmanı ;

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=Qg6ijTVH4Z0″ theme=”light”]