Göbek çevresi yağları nasıl eritilir ?

Göbek çevresi yağları, erkek tipi yağlanma olmasına rağmen, kadın erkek pek çok kişinin sorunu. Göbek, sosyal açıdan estetik bir sorun gibi algılanıyorsa da,   aslında ciddi  sağlık sorunlarının kapıda olduğunun göstergesidir. Kalp hastalıkları ve tip 2 diyabetin başlıca nedeni göbek çevresi yağlanmadır. Eğer göbek çevrenizde yağlanma oluşmuş  ve siz de karın kası egzersizleri ile bu bölgedeki yağları eritmeye çalışıyorsanız, bu saflıktan vazgeçin. Bölgesel egzersizlerin o bölgedeki yağlara hiç bir etkisi olmaz, sadece o bölgedeki kasları çalıştırır. Sonucuna mantıken bakacak olursak, yağ tabakasının altındaki kasların geliştirilmesi, göbek çevresinin birkaç santim daha genişlemesine neden olacaktır.

Nasıl yapalım da yakalım yağları ?

 

Sekeri hayatınızdan çıkartın.

Hiç bir bir yiyecek ve içeceğinize sonradan şeker katmaktan vazgeçelim. Eve toz şeker, kesme şeker almayalım. Çayı kahvesi ve evde yapılan yiyeceklere şeker katmayalım. Seker kattığınızda anlamını kaybettiğini düşündüğünüz yiyecekler(tatlılar) den de vazgeçelim. Dışarıda üretilip paketlenmiş şişelenmiş  ve içerisine şeker katılmış ürünleri hayatınızdan çıkartın. Kola, gazoz, kutulanmış meyve suları, bisküviler, kekler ve pastane ürünleri vazgeçmeniz gerekenler arasında.

Daha çok protein tüketin.

Sağlıklı protein deposu
Sağlıklı protein deposu

Proteinden zengin bir beslenme, metabolizmanızı hızlandıracak, hızlı metabolizma daha çok kalori yakacaktır. Ayrıca protein içeren yiyecekler tokluk hissini arttıracaktır. protein içeren gıdalar, karbonhidrat içerenlere oranla  daha düşük kalori değerlerine sahiptirler. Yani, daha az yiyerek daha çok “tok” hissedeceksiniz.  Sağlıklı protein kaynaklarının; yumurta, balık, kırmızı et, kümes hayvanları ve süt ürünleri olarak özetlemek mümkün.Bu yöntemle yaktığınız kaloriyi attırıp, aldığınız kalori  azaltmış olacaksınız.   

Daha az karbonhidrat tüketin.

Tabii ki yukarıda ayrı başlıkta sözünü ettiğimiz şeker de  karbonhidrat. Onu tamamen çıkarttık, az tüketeceğimiz  karbonhidratlar ise uzun sürede sindirilen kompleks(iyi)  karbonhidratlar. Yeşil sebzeler, meyveler, pirinç,  makarna, bakliyat , tahıllı ekmekler. Bu tür sağlıklı karbonhidratlar, düşük glisemik endekse sahip, lif ve besin yönünden zengindir. Sindirim sisteminde kalma süreleri uzun olduğu için, enerjinin açığa çıkma süresi daha uzun bir zamana yayılır ve  tokluk hissi verirler.

Göbek çevresi yağları için; Egzersiz yapın !

göbek çevresi yağlarından kurtulun
Sıkı ve güçlü karın kasları

Yağlandıkça metabolizmanız yavaşlar. Metabolizmanız yavaşladıkça da yağlanırsınız. Buna yumurta – tavuk , tavuk – yumurta ilişkisi gibi değil de, birbirini tetikleyen olaylar olarak bakmak daha doğru olacaktır. Metabolizmayı hızlandırmanın en etkin yolu egzersiz yapmaktır. Yaşla kaybettiğimiz kasları egzersizle yerine koymak metabolizmayı hızlandıracak. Hızlanan metabolizmanın günlük kalori ihtiyacı artacaktır. Hızlanan metabolizma  ve kardiyo egzersizlerinin ihtiyaç duyduğu enerji gereksinimi, göbek çevresinde ve diğer tüm bölgelerde  oluşmuş olan yağları eritecektir.