Düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmanın püf noktaları

Two sporty girls doing push ups in gym.

Egzersiz yapmanın amacı kilo vermek, sıkılaşmak, ve kas yoğunluğunu arttırmak gibi sosyal hayatımızda önem taşıyan görsel endişeleri gidermek olmamalı. Amaç, egzersiz alışkanlığı kazanmak ve daha sağlıklı bir yaşam biçimi hedeflemektir. Bunun sonucunda doğal olarak yukarıda saydığım edişeler de ortadan kalkmış olacaktır.

Egzersiz alışkanlığı edinebilmek için sabırlı olun

Daha uzun süreli antrenman yapabilmek için, daha ağır kaldırabilmek için, daha hızlı koşabilmek için, göbeğinizdeki yağlardan, kollarınızdaki sarkmalardan kurtulmak, daha iyi görünmek ve daha tüm beklentileriniz için  sabırlı olun. En önemlisi egzersizi alışkanlık haline getirmek, düzenli spor yapmak ve bu yeni yaşam biçimine alışmak için sabırlı olun. Uzun soluklu bir alışma dönemi olduğunu ve fiziksel yararlarını görmeye başlamanın en az altı ay alacağını unutmayın. Kısa vaatlere aldanmayın. Eğer yaşam biçiminizi değiştiremediyseniz, “en teknolojik cihazla” kısa sürede alacağınız mucize sonuçlar, bir süre sonra eski halini alacaktır.

Arkadaş grubuyla  çalışın

Arkadaşla egzersiz yapmanın en güzel yanı vazgeçmenin çok daha zor olmasıdır. Sporun doğası gereği adeta gizli bir rekabettir; “daha önce kimin bahane uydurup çark edecek,  kimin azimle devam edecek”,  bu ciddi bir motivasyondur.

Çalışmayı eğlenceli hale getirin

Size hangisi daha eğlenceli ve daha kolay geliyor ?  spor merkezinde bir eğitmen gözetiminde çalışmak, açık havada yürümek, koşmak, bisiklete binmek,  grup egzersizleri yapmak, ağırlık kaldırmak, tenis  oynamak…?  Sevdiğiniz birini veya birkaçını seçin ve onunla devam edin. Deneyip de zor geldiğine kanaat ettiklerinizden  vazgeçin.  Egzersiz yapmanın kapıya dayanmış bir  bir zorunluluk olmadığını, sadece kendinize özel sosyal bir olgu gibi görmeniz işi çok kolaylaştıracaktır.

Egzersiz için hayatınızda yer açın ve öncelik verin

Özellikle ülkemizde en kolay vazgeçilen aktivitelerdendir, egzersiz yapmak. Aileniz ve yakın dostlarınıza bu fırsatı verdiğinizde sürekli gün atlaya başlarsınız. Aralıklar vermek, motivasyonu çok düşürür. Önce kendinizi, bu aktivitenin  beslenmek, uyumak, işe gitmek gibi günlük rutininizin bir parçası olduğuna inandırırsanız, yakınlarınız da bir süre sonra bunun kolayca delinemeyecek bir kural olduğuna kanaat getireceklerdir.

Sabah egzersizini tercih edin

Yapılan istatistikler, düzenli olarak sabah saatlerinde yapılan egzersizlerin, günün ilerleyen saatlerinde yapılanlara oranla daha sıklıkla, egzersiz alışkanlığı yaptığını gösteriyor. Çalışan ve bir de büyük şehirde yaşayan biriyseniz, günün yorgunluğu ve stresi üzerine yapılacak egzersizlerle,  sabah egzersizlerini  kıyas ettiğinizde;  güne katacağı enerjik başlangıcı da hesaba katarsak,   sabah yapılanı tercih etmek daha mantıklı gibi geliyor.

Program rutininiz farklı antrenmanlar içersin

Haftada 3 – 4 gün antrenman yapıyorsanız, tüm  günlerinizde aynı rutin olmamasına özen gösterin. Farklı amaçlar için çok farklı rutinler olsa da, bir örnekle detaylandırırsak; bir gün kardiyo antrenmanı,  iki gün ağırlık  çalışması, bir gün pilates grubu ile çalışma gibi bir çeşitlilikten söz edebiliriz. Hatta ağırlık çalışmasında bir gün itme bir gün çekme egzersizleri çalışmak gibi çeşitlendirebiliriz.  Sürelerini ve ağırlıklarını arttırarak haftalarca, hatta  aylarca aynı programı çalışmak, hem gelişim açısından hem de egzersiz alışkanlığı kazanma açısından hiç de iyi bir yöntem olmayacaktır. Programların hangi sıklıkta değişmesi gerektiğini bu makaleden daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Aşırı zorlamalardan kaçının

Sağlıklı yaşam biçiminizin başlamadan bitmesini istemiyorsanız, gurur meselesi yapmayın ve asla aşırı öz güvenli olmayın. Egzersiz alışkanlığı için, özellikle yeni başladığınızda yapacağınız zorlamalar sakatlıklara ve aşırı yorgunluk ve bezginliğe sebep olacaktır. Küçük adımlar size harika bir alışkanlık kazandıracaktır.

Ulaşılabilir hedefler koyun

Örneğin  güçlenmek istiyorsunuz  bir kolunuzla kaldırdığınız ağırlık 10kg. diyelim ve siz   bir yıl sonra 40kg. ile çalışmaya  başladınız. İki yıl sonra bir kamyonu çekebileceğinizi düşünürseniz, hüsrana uğrayabilirsiniz. İnsanın genetik sınırları olduğunu, elbette gelişim süresinin devam edeceğini, ancak bir süre sonra da mevcut durumunuzu yani kazanımlarınızı korumayı hedeflemelisiniz. Yukarıda da söylediğim gibi hedef yaşam tarzı olmalı, kazanımlar da bunun sonuçları…