Egzersiz, Aç karnına mı, tok karnına mı yapılır ?

İki seçenekli soru tartışılıyor; aç karnına spor yapılır mı, yoksa tok karnına spor mu yapılmalıdır. Daha da, yumurta tavuk hikayesine dönmeden bir göz atmakta yarar var.

“Ne zaman tokum ?”  ya da “Ne zaman açım”

Sorudan ne anladığınıza bağlı bir durum. Tok karın süresi  yemek masasından kalkıp, bir sonraki öğüne kadar geçen üç dört saatlik  süre, aç karın süresi ise son yediğiniz öğünden iki üç saat sonra başlayıp, bir sonraki öğün için masaya oturduğunuz dakikaya kadar geçen süre olarak tanımlayalım. Bu geniş yaparken dahi “sofradan aç kalkıyorum” diyenlerle

Genelde halk arasında “karnım tok” diyen kişinin az önce yemek masasından kalktığını düşünürüz. Önceliği tok karına verdiğimize göre, tok karnına spor yapılır mı ona bir göz atalım. Son dönemde aç karnına spor yapmayın konusu , kolaylıkla tok karnına egzersiz yapın anlamına geliveriyor. Siz yemeğe başladıktan hemen sonra sindirim sisteminiz çalışmaya başlıyor. Bedenimizde bulunan kanın 2.5 litresi sindirime yardımcı olmak üzere, ilgili organlara gönderiliyor. Doğal olarak yediklerimiz, vücuttaki kullanım alanlarına göre; glikoz, aminoasit ve yağ asitlerine dönüştürülür. Bu süreç  yediğimiz besinlerin çeşitlerine göre 1 saat ile 4 saat arasında değişen süreler sonunda mideden ayrılmaktadır. Bu süre içerisinde kalbimiz sindirim sistemine kan pompalamaya devam eder. Bu arada yapacağınız egzersiz, kalbinize ekstra bir yük getirecektir. Yaptığınız egzersizin yoğunluğuna  bağlı olarak aldığınız risk değişkenlik gösterecektir. Sonuçlarında formda olmanıza ve yaşınıza bağlı olarak mide krampları, tansiyon yükselmesi ve hatta kalp krizi geçirme riskiniz çok olasıdır.   

Ne yapalım öyleyse, aç karnına spor yapalım mı ? 

Doğru zaman;  sindirimin tamamlandığı ve midenizin boşaldığı zamandır. Ancak bu sürenin çok fazla aşıldığı ve enerjinizin tükenmeye başladığı zaman ise açlık durumudur. Bu durumda iken egzersiz yapmanız ise, bedeniniz ihtiyaç duyduğu enerji için kaslarınızı yakacak, dolayısıyla gereksiz kas kaybına aşırı yorgunluğa sebep olacaktır.  

Sonuç olarak, egzersize başlamadan en az bir saat önce, sağlıklı karbonhidrat(meyve) , kaliteli ve sindirimi kolay protein (yoğurt, ayran) ile yapılacak bir ara öğün en ideali olacaktır. Bunun da aç karnına spor yapmak anlamı taşımasa da tok kanına spor anlamına da gelmediği  aşikardır.