En yaygın, doğru bilinen fitness yanlışları ?

Personal trainer working with his client in gym

Etkili bir egzersiz programı uygulamak ve bu programın içerisinde sıkça yapılan hatalardan kaçınmak , amaçlanan sonuçlara, hızla ve kazasız belasız ulaşmayı sağlayacaktır. Bunun en kolay yolu fitness hakkında bilgi edinmekten ve bilinçli bir sporcu olmaktan geçmektedir. İşte sizin için araştırılmış en yaygın  yaygın hatalar ;

Ağır bir antrenman programına başlamak

Özellikle yeni başlayanların çoğu, hızlı sonuç alma motivasyonuna sahip olmaları sebebiyle, kendilerinden birkaç seviye yukarıdaki bir çalışma programı ile işe başlıyorlar. Bu ağır yorgunluklara ve ağrılara, sakatlanmalara, ve sıklıkla motivasyonu kaybedip, çalışmaları tamamen terk etmekle sonuçlanabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için bedeninize en uygun egzersizi seçmeli, yaptığınız egzersizin ne işe yaradığını bilmeli ve kendinize uzun süreli hedefler belirlemelisiniz.

Esneme egzersizleri yapmadan başlamak ve  bitirmek

Esneme egzersizi temel amacı nazikçe kasları germek, kas dokusunu elastikiyetini arttırmaktır. Amacı ise olası sakatlanmaları önlemek ve atletik performansı arttırmaktır. Esneme ısınmanın ve soğumanın bir parçası olarak görülmeli ve Isınmadan önce, soğumadan sonra uygulanmalıdır. Isınmada dinamik esneme(stretching), soğumada ise statik esneme(stretching) egzersizleri uygulanmalıdır.

Antrenmanlara kasları ısıtmadan başlamak, soğutmadan bitirmek

Kasların egzersize hazır hale gelebilmesi için kısa süreli yavaş tempoda bir ısınma dönemi veya bitiminde de benzer egzersizlerle ve yine yavaş tempoda soğuma çalışmaları yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar kalbinizin, kollar, bacaklar ve bedeninizdeki kaslara yeterli düzeyde oksijen taşınmasına yardımcı olur. Temel egzersizlere başladığınızda kaslarınızda giderek artacak olan oksijen ihtiyacı seviyesine kalbinizi ve dolaşım sisteminizi hazırlar. Soğumada ise kalp atışlarınızın yavaş yavaş düşmesini sağlar. Özellikle yüksek performans gerektiren egzersizleri aniden bırakmak el ve ayaklarda kan birikmesi sonucu baş dönmesi ve baygınlığa sebep olabilir. Isınma ve soğuma konusuna ek olarak aşağıda, ağırlık çalışmalarında yapılması gereken ek ısınma setleri, fitness hakkında bilinmesi gerekenler dendir.

Ağırlık egzersizlerinde dengeli ve kontrollü çalışmak

Ağırlık antrenmanları, sakatlığın ve ağrıların sıkça görüldüğü çalışmalardır. Aşırı ağırlık çalışabilmek için kaslarınızın olduğu kadar, bağ dokularınızın da buna hazır olması gerekmektedir. Programınıza aldığınız egzersizleri önce yüksek tekrar hafif kilolarla çalışıp, daha sonra hedeflenen tekrar ve ağırlığa ulaşmanız, olası sakatlıkları ve ağrıları önleyebilecektir. Isınma amaçlı yapılan yapılan bu setler; fitness hakkında bilgi ve önerilerin sağlık açısından en önemli parçasıdır.

yaygın fitness hataları
egzersiz programı

Hareketleri doğru tekniklerle uygulamak

Bir egzersiz programı içerisindeki hareketlerin, sadece bir tek doğru uygulama tekniği vardır. Başlangıç ve bitiş noktaları hedef kas grubu, duruş şekli ve benzeri… Eğer fitness hakkında bilgi sahibi biriyseniz, çalıştığınız egzersizin, hedef kas grubunu bilmeniz ve o bölgeye konsantre olmanıza, dolayısıyla sonuçları daha hızla ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yeterince sıvı tüketmemek

Bir kas grubunun yüzde üç oranında su kaybetmesi, gücünün yüzde onunu kaybetmesi anlamına gelmektedir. Su ihtiyacınız olmadan, su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Antrenman boyunca en az 0.5 lt. gün boyunca en az 2 lt. su içmelisiniz.

Egzersiz programı sırasında; yanlış nefes kontrolü

Ağırlık egzersizlerinde hareketin zor kısmını (iterken, çekerken) uygularken nefes vermeli ve kasın gevşediği kısmında ise nefes almalısınız. Zorlandığınız kısımda, nefesinizi tutmanız kan basıncını arttırıp bayılmaya sebep olabilir.

Set ve egzersiz arası dinlenme sürelerine uymak

Her ağırlık antrenmanı amacına(güç, kas geliştirme, şekillenme..) uygun olarak tespit edilmiş dinlenme sürelerine sahiptir. Bu tüm dünyada kabul edilmiş bilimsel gerçeklere dayanır. egzersiz programı uygularken, bu süreleri aşmak veya kısaltmak, çalışmayı temel ekseninden farklı bir hedefe yönlendirecektir.

Fitness hakkında bilgi sahibi olmak

Kimse sizden fitness gurusu olmanızı istemiyor. Hatta bu konuda otorite olan salon üyeleri çevresindekileri ürkütüp kaçırıyor. Ancak unutulmamalıdır ki kendi vücudunuzu, kalbinizin ve tansiyonunuzun durumunu, kaslarınızın verdiği tepkileri  ve benzeri birçok fiziksel-sportif faaliyeti, hiç kimsenin sizden daha iyi bilmesine imkan yoktur. Bu yüzden doğru zamanda, doğru süreyle, doğru işler yapabilmek için kişisel olarak; fitness hakkında genel bilgi sahibi olmanız, size ciddi yararlar sağlayacaktır.