Sizin bel çevresi ölçünüz kaç cm ? Doğru ölçü kaç cm olmalı

Kadınlarda veya Erkeklerde  bel çevresi kaç cm. olmalıdır? Çok sorulan bu sorunun cevabı metabolik hastalıkların habercisi olabilir.Bel çevresi kadınlarda 80 cm. ve erkeklerde 94 cm. den fazla olması riskli bir durumdur. Bel ölçümü bir mezura ile bel kısmının en ince yerinden dikkatlice yapılmalıdır. Mümkünse ölçümü eşinizin-partnerinizin yapması daha doğru olacaktır.

Sınırın üzerinde ise ne olur ?

Bu sadece sosyal hayatınızda kendinize sıkıntı veren estetik bir bozukluk değildir, son dönem literatürle söylemek gerekirse “Metabolik Sendrom” hastalığıdır. Metabolik sendrom  hastalığının ülkemizdeki görülme sıklığı, erkeklerde %28 ve kadınlarda da %40 olduğu tespit edilmiştir.

Bel çevresi neden kalınlaşır ?

Genetik yatkınlık, yağ dokusu bozuklukları, aşırı yağlı gıda tüketimi, fiziksel aktivitenin azlığı, sigara ve alkol tüketimi, temel nedenler olarak gösterilmektedir. Ayrıca, bir diğer rahatsızlık; İnsülin direnci hastalığı sebebiyle kalınlaşmış veya kalınlaşmakta olabilir.

Hangi olumsuz koşullara evrilir ?

Insülin direnci, başlı başına ciddi sorunlar oluşturabilir. Hastalık belirginleştikçe kaslarda ve karaciğerde kendini göstermeye başlar. Direnç arttıkça, kanda biriken şeker oranı da artmaya başlar. Yine, direnç arttıkça pankreas; salgıladığı insülin miktarını aynı oranda arttırır. Salgılan insülinin artması, vücudunuzun depoladığı yağların artması ve normal insanlara göre çok daha zor kilo verebilmek anlamına gelmektedir. İnsülinin açtığı yoldan,  şeker hastalıkları başta olmak üzere, kalp damar hastalıkları, tansiyon  ve buna bağlı hastalıklar kapınızı çalabilir. Ayrıca bu hastalarda bazı kanserlere (böbrek, karaciğer, meme, prostat) de daha sık rastlanmaktadır.Bel çevrenizde taşıdığınız ağırlık ise kalça ve diz eklemlerinizde aşırı baskı uygulayacak; bel, sırt ve eklem ağrılarına neden olacaktır. Yine bel bölgesinde, kalınlık arttıkça beyniniz küçülüp hafızanız zayıflayacaktır.

Sanırım sizi korkutmayı başardım. Simdi gidip bel çevrenizi ölçün; eğer sınıra yakın veya üzerinde ise önce doktorunuza danışın, sonra da size uygun bir antrenman programı, iyi bir başlangıç olacaktır.