Spora yeni başlayanlar için riskler ve tavsiyeler

Tebrikler, egzersiz yapmanın , öncelikle sağlıklı yaşam olmak üzere sayısız yararlarını olduğuna ve bu eksende  yeni bir yaşam biçimi oluşturmaya  karar verdiniz, çok güzel… Ancak egzersiz yapmak gereklilik olduğu kadar bazı durumlarda riskler de taşımaktadır. Bu makalemizde, spora yeni başlayanlar için öneriler ve başlangıç öncesinde alınması gereken önlemler anlatılmaktadır.

Her güzel aktivitede olduğu gibi spor yapmanın da riskli olabileceğini, üstelik bazı sağlık sorunlarınız(obezite buna dahil) varsa, özellikle de spora yeni başlayanlar grubu içerisinde iseniz,  bu riskin daha da artabileceğini göz önünde bulundurmak gereklidir.

Aşağıda sözü edilen basit tedbirler, kendinizi güven altına almak için ve gerçekleşmeden önce olası sorunları bertaraf etmekte çok işinize yarayacaktır.  İşte size; spora yeni başlayanlar için tavsiyeler:

Spora başlamadan önce aşağıdaki soruları yanıtlayın ?

 Fiziksel aktivasyonunuzu yükseltecek herhangi bir egzersiz programını uygulamaya karar verdiniz. Spora yeni başlayanlar kategorisi içerisindesiniz. Öncelikle aşağıdaki soruları yanıtlamalısınız. Doktorunuz veya fitness eğitmeninizin de kullandığı,  uluslararası kabul görmüş  bu 7  soruya vereceğiniz cevaplar; mevcut bazı sorunların kötüleşmesini engelleyecek veya  egzersiz ile açığa çıkabilecek uykudaki bazı sorunları bertaraf etmekte  yardımcı olacaktır. Sorulara evet ya da hayır cevabı vermelisiniz.

sakatlık geçirmek istemiyorsanız
Spora başlamadan önce
  1. Kalp rahatsızlığınız var ve kardiyolog hekimi size; sadece bir hekim tarafından tavsiye edilen fiziksel aktiviteleri yapmanız gerektiğini mi öneriyor ?
  2. Fiziksel aktiviteler esnasında göğsünüzde herhangi bir ağrı hissediyor musunuz ?
  3. Geçtiğimiz ay içerisinde, herhangi bir fiziksel aktivite esnasında göğsünüzde bir ağrı hissettiniz mi ?
  4. Baş dönmesi nedeniyle, dengenizi veya bilincinizi kaybettiğiniz bir tecrübe yaşadınız mı?
  5. Fiziksel aktiviteyi arttırarak kötüye gidebilecek  kemik ya da eklem probleminiz (örneğin, sırt, diz, dirsek veya kalça) var mı  ?
  6. Kalp rahatsızlığı veya tansiyon problemleri nedeniyle, hekiminiz tarafından reçetelenmiş ilaçlar kullanıyor musunuz ?
  7. Yukarıdaki maddeler dışında, fiziksel aktivite yapmanıza engel farklı nedenler var mı ?

 Sonuç olarak, spora yeni başlayanlar için ilk iş;

Tüm bu sorulardan herhangi birine dahi evet cevabı verdiyseniz, yanınıza aktivite planınızı alıp  doğruca aile hekiminizin yolunu tutun. Aklınızda bir soru olmaksızın temiz başlamanın tek yolu bu.