İlk kez, koşu bandı ile çalışma yapacaklara öneriler

Koşu bandı üzerinde henüz yeterli deneyim sahibi değilseniz. Bu makalenin içeriğinde sizin için çok yararlı bilgiler bulacaksınız.

Isınma ve soğuma

Her bir koşu egzersizinden önce ve sonra, 5 dakika süreyle saatte 2.5 – 3.5 km/saat hızla yürüyüş olası sakatlanmaları engelleyecektir. Eğer salona gidiyorsanız ve giderken yürüyerek gitme şansınız varsa, bu gidiş ve dönüşü ısınma ve soğuma egzersizi olarak kabul edebilirsiniz.

Aile hekiminize danışın

Bilinen veya bilinmeyen,kalp ve dolaşım sorununuz varsa, eklem veya sırt ağrıları çekiyorsanız, telafisi zor sorunlarla veya istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Koşudan önce ve koşu esnasında su için

  • Koşmadan 90 dakika önce en az 0.5 ile 0.7 lt. su için. Koşu bandı üzerinde yapılacak bir egzersizin en az 20 dk. olacağını düşünürsek. Terleme yoluyla su kaybından dolayı(dehidrasyon)  ciddi  zararlar  görebilirsiniz.
  • Egzersiz boyunca tüketmek üzere, en az 0,5 lt. dolu bir suyu  koşu bandının üzerine yerleştirin.
  • Egzersize başlamadan önce tuvaleti ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Egzersiz esnasında vereceğiniz mola, aerobik yararları sakatlayacak, ritminizi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Kalın dolgulu çorap giyin

Ayaklarınızda oluşabilecek su toplama durumuna engel olacaktır. Giyeceğiniz çorap ayak bileği değil diz altı uzunluklu çorap olmalıdır.

 Rahat bir koşu ayakkabısı satın alın

Herhangi bir koşu ayakkabısını satın almadan önce, mutlaka birçoğunu deneyin, hemde her ikisini de ayağınız giyerek. Doğru bir ayakkabını, ayak tabanınızdaki, taban kıvrımına(çukuruna)  destek olmalıdır. Ayak parmaklarınızın bulunduğu bölümde, kramp ve ağrıyı önlemek amacıyla  ayağın esnemesi için yeterli yer olmalıdır.  Koşu esnasında ayağınızın dönmeyeceği dengeli, ayak şekline uyan, rahat bir  koşu ayakkabısı olmalıdır.

koşu bandı üzerinde sakatlanma rikini azaltır
iyi bir koşu ayakkabısı

Koşu bandı üzerindeyken, kollarınız koşuda olsun;

Dengenizi sağlamak için, koşu bandının kollarından tutunmak ve bunu koşu boyunca sürdürmek  size cazip gelebilir. Daha çok kalori yakımı ve düzgün postür için kollarınızı sallayarak dengeyi sağladığınız biçimde koşmayı öğrenmelisiniz.

Koşu bandı, cihaz ayarlarına dikkat edin;

Cihaz üzerinde, hızınızı arttırabilmek ve azaltabilmek, koşu platformunun eğimini aşağı veya yukarı doğru arttırıp azaltabileceğiniz düğmeler göreceksiniz. Öncelikli olarak cihaza programlanmış hazır antrenmanları kullanmak yerine, rahatça bitirebileceğiniz kişisel bir program için bu manuel düğmeleri kullanmalısınız. Fitness seviyeniz arttıkça, makine üzerinde programları da kişiselleştirebilirsiniz.

Emniyet mandalı kullanın

Cihaz üzerinde acil durdurma butonu olsa da, emniyet mandalını kullanmak çok daha rahat ve güvenilir olacaktır. Dengenizi kaybetmeniz ve acil stop düymesine basacak fırsatınızın olmadığı bir durumda, sizi yaralanmaktan koruyacaktır.