Kas kaybetmeden, yağ yakmak için öneriler ?

Tüm diyet uzmanlarının ortak bir görüşü vardır; Yağ yakmak için, bir kalori açığı oluşturmalısınız. Bu temel prensibe göre; tükettiğiniz gıdalardan aldığınız kalori, günlük aktiviteleriniz için vücudunuz ihtiyaç duyduğu kalori miktarından daha az olmalı. Burada dikkat edilmesi gereken ilk konu; aldığınız günlük kalorinin, vücudunuzun günlük fonksiyonlarını  yerine getirebilmesi, organların çalışması ve kas sistemine enerji sağlanması için yeterli miktarda olmasıdır. Günlük kalori ihtiyacı vücudun metabolizma hızına, cinsiyet ve yaşa  bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir. Peki bu durumda yağ yakmak için ne yapmalı ?

Yağ yakmak için, vücudun günlük kalori ihtiyacı ile günlük kalori alımı arasındaki ilişki

Günlük kalori ihtiyacı, sınırının altına inmeniz halinde yorgunluk,  uyku hali, güçsüzlük gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden uzmanlar bu eşiğin altındaki diyet programlarına sıcak bakmazlar.

Peki,  ihtiyacımızdan fazla kalori almamız durumunda ne olur. Bu durumda,  aldığımız fazla enerji yağa dönüştürülüp vücudumuzda depolanır.  

Ve son olarak ihtiyacımızdan fazlasını harcamamız durumunda ise, vücudumuz bu ekstra enerjiyi harcamak için depoladığı yağları devreye sokacaktır.   

Tabii artık bizim başlığımızdaki temel konuya dönecek olursak; aldığımız toplam kalorinin ; karbonhidrat, protein ve yağ oranlarının ne olacağını, kaç öğün vs gibi soruları bir başka başlık altında detaylandırmak üzere şimdilik pas geçelim. Ancak yağ yakmak için beslenme konusunda bilgilenmek için;  Kilo verme amacıyla egzersiz yapanlar için beslenme başlıklı makaleyi okumanızı öneririz.

ağırlık antrenmanlarının, kilo vermeye etkisi

Yağ yakmak için ağırlık egzersizlerinin önemi

Asıl sorumuz şu ; Hangi egzersiz türleri kas kaybetmeden yağ yakımına sebep olur ? Koşu, yürüyüş, bisiklet, kürek, grup stüdyo aktiviteleri gibi aerobik egzersizler yağ yakarlar. O yüzden ilk bakışta yağ yakmak için aerobik çalışmalarına odaklanmak mantıklı görülmektedir. Ancak  bu çeşit çalışmalar  kas kaybına neden olabilir, hatta böyle bir çalışma kişiyi daha da yağlandırabilir. Nasıl mı?  Eğer kaslarınız kısmen eriyip yağsız vücut kütlesi azalır ise metabolizmanız yavaşlar ve  bu doğrudan yağlanmaya neden olabilir. Oysa ki ağırlık çalışmalarının yağsız vücut kütlesini arttırdığı tartışmasız bir gerçektir. Ayrıca kas kütlesinin artışı metabolizmayı hızlandıracağından gün boyu tüm yaptığı güncel aktivitelerinde  hatta uyurken bile daha çok kalori yakımı gerçekleşecektir.

Bu durumda, kas kaybına neden olmaksızın, daha etkin yağ yakımı için düzenlenmiş bir program içerisinde, sadece aerobik egzersizler değil de  ağırlık egzersizleri de olmazsa  olmaz gibi gözüküyor.